Bir motosiklet kullanıcısı olarak mevsim koşullarına nasıl ayak uydurabiliriz?

Kışın soğuğu ve yazın sıcağı… Bir motosiklet kullanıcısı olarak mevsim koşullarına nasıl ayak uydurabiliriz?

 

İşe 4 mevsim montlardan başlayalım. Bu “4 mevsim” ibaresiyle satılan montların genellikle kış sezonunu pek kapsamadığını baştan bir belirtelim.

İçlerindeki ekstra katmanlar çıkarılarak bir tişört üstüne giyilmek koşuluyla yaz mevsiminde kullanılabiliyorlar fakat kış aylarının cidden soğuk havalarında içinize kalın bir svetşört üstüne tüm katmanlarıyla mont ve onun üzerine bir yağmurluk geçirerek ancak sıcak kalınabiliyorlar. “O kadar da soğuk havalarda motosiklet üzerinde ne işim var” diyorsanız zaten bir sorun yok. Ancak 365 gün motosiklet üzerindeyseniz öncelikli tavsiyem sıcak ve soğuk havalar için kullanılmak üzere 2 ayrı motosiklet montunuzun olmasıdır.

Fileli yapılarıyla Revit Air gibi yazlık montlar yüksek geçirgenlikleri ile sıcak havalarda bunalmanızı engeller ve motosiklet üzerinde rahat olmanızı sağlarlar. Yazın sıcak havalarda en iyi arkadaşınız bu fileli, yazlık, tüy gibi ancak kaliteli korumalar ihtiva eden yazlık montlardır.

Bir de termal giyim aksesuarları var. İnsanlar bunların sadece soğuk havalarda ısınmak için kullanıldıklarını sanıyor fakat yüksek nem tutuculuğuna sahip termal giyecekler deri yüzeyindeki nemli havayı uzaklaştırarak kuru kalmayı sağladıkları ve ıslandıklarında da kolayca kuruyabildikleri için hem yazın hem de kışın kullanılabilen ürünlerdir. Bunlardan kendiniz için en uygununu keşfedip kullanmalısınız. Motosiklet aksesuarı satan mağazalarda olduğu gibi özellikle dağcılık ve doğa sporları ürünleri satan mağazalarda da bu çeşitli termal ürünleri bulabilirsiniz.

Aynı şekilde eldiven seçiminde de bir kışlık bir de yazlık eldivenimizin bulunması gerekiyor. Eldivenler kalınlaştıkça hissizliğe sebep olduklarından kalın kumaştan üretilmiş ürünler yerine ince fakat nitelikli kumaştan üretilmiş olanları kullanmaya dikkat etmelisiniz.

İyi bir motosiklet pantolonu özellikle dizleri soğuktan korumaya yetecektir. Aşırı soğuklarda ise termal içlik yine yeterli ısınmayı sağlayacaktır. Yaz aylarında jean görünümlü korumalı kevlar pantolonlar korunmanın yanı sıra sıcak havanın etkilerinden de bizi uzak tutarak şık bir görünüm sağlayacaktır.

Mutlaka bir çift yağmurluğunuz olmalı. Yağmurluklar yağmurlu havalarda sizi ıslanmaktan koruyacakları gibi hava geçirgenliğini de engellediklerinden özellikle kış mevsimi için montunuz uygun değilse soğuktan etkilenmenizi belli bir ölçüde engelleyeceklerdir.

Kış aylarını korumalı Turing botlar ile geçirmek mümkün yaz aylarında ise TCX’in Jupiter ve Zero gibi hafif korumalı günlük botları istenen konfor ve performansı kullanıcılarına sunacaktır.

Söz konusu kask olduğunda ise güçlü havalandırma kanalları ile yazın ferahlık sağlayan kaskların hava kanallarının kaliteli bir şekilde kapanabiliyor olması kış aylarında soğuk havayı içerisine almaması açısından önemli. Bir de soğuk havalarda kullanılacak kask camının buhar yapmama özelliğinde olmasına çok çok dikkat etmek gerek!

Termal balaklavalar ise hem yazın hem de kışın kullanılabilecek ürünler arasında. Boyun bölgesi içinse mutlaka buf (bandana) kullanılması yerinde olur. Kısacası biri yazlık biri kışlık iki ayrı motosiklet elbisemiz olmalı. “Yahu biz birini bile bulamıyoruz” demeyin. Motosiklet aksesuarları pazarında artık her bütçeye göre ürünler mevcut. Ayrıca unutmayın: iki ayakkabısı olan adamın ayakkabıları bir ayakkabısı olana göre daha zor eskir… Motosiklet keyfiniz daim olsun!

 

Kynak: motoron

Bir cevap yazın