Emniyet’ten Topcase Kararı

opcase sıkıntısında son durum: El gider Mersin’e Biz gideriz!…

vespa_topcase_

Motosiklet çanta ve topcase kullanımı konusunda son zamanlarda emniyet tarafından çantaların ruhsata işletilmesine dair bazı kararlar alınmıştı. Kimi yerlerde bu kural ceza ile uygulanırken kimi yerlerde de sadece ticari amaçlı kullanımlara kontroller yapılmaktaydı. Sıkıntı büyüyünce “1 Ocak 2014 tarihine kadar geçiş süresi” verilmiş, motosiklet kullanıcıları rahat bir nefes almıştı.

Bu süreçte kurumlar konuyu karara bağlayarak yeni düzenlemeyi 1 Temmuz 2014 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü yazısı ile valiliklere duyurdu

Aşağıda belge örneği bulunan kanunun kısaca bahsettiği şu:

Sucu_moto

Topcase’i olanlar ruhsatına “Taşıma kutusu mevcuttur” ibaresi ekletecek! Hatta uygunluk belgesinde “orijinal topcase’i olsa dahi bu işlemi yaptıracaktır.

Önemli bir ayrıntı motosiklet üzerindeki yan çanta, heybelerle alakalı.

Motosiklet üzerindeki yan çantalar için herhangi bir işlem yapılmayacaktır.

Topcase_Yamaha_FZPeki motosikleti üzerinde topcase olanlar bu kayıtı yaptırmak için ne yapacaklar;

Motosikleti üzerinde taşıma kutusu olduğuna dair TSE onaylı proje ve dilekçeyle herhangi bir trafik tescil bürosuna giderek motosiklet ruhsat ve bilgisayar kayıtlarındaki diğer bilgiler bölümüne “Taşıma Kutusu Mevcuttur” ibaresini yazdıracaklar-yazdıracaksınız-yazdıracağız (şaka gibi geliyor ama hepimiz bunu yapacağız).

Honda_GoldWing

Her kuralda olduğu gibi yaptırmayanlar hakkında cezai işlem uygulanacağı bilgisini de verelim.

 

emniyet_topcase_motosiklet_çanta-001

haber: www.motoetkinlik.com

Bir cevap yazın