Güvenli Toplu Sürüş Kuralları

Merhaba Arkadaşlar;

Sizlerin toplu sürüşlerdeki bazı konulara dikkatinizi çekmek ve bazı kurallarından bahsedeceğim.

Toplu sürüşler,yani bir yerden bir yere gurup halinde hareket etmek oldukça eğlenceli ve bir oakdarda zor bir işdir,sizin yapacağınız bir hata tüm gurubu zora sokacağından,bazı  konulara dikkatinizi çekmejk istedik,buna göre

1: Toplu sürüşlerde lider yani en önde giden motosiklet takip edilir,lider izin vermediği sürece herhangi bir sollama veya önüne geçme yapılmaz.

2: Birde en arkada gelen bir lider vardır bu kişi en öndeki lidere yardımcı olmak adına tüm gurubun arkasından gelir,hem arkadan gelen trafiği kontrol eder hemde olası bir sorunda öndeki lideri bilgilendirerek gurubun yavaşlamasını veya beklemesini sağlar,bu liderinde arkasında kalınmaz.

3: Toplu sürüşlerde kararlaştırılan saat ve zamanda andevu yerine gelinir,herhengi bir geç kalma veya aksi bir surumda lidere telefonla bilgi vermelidir.

4: Geziye çıkamdan bireylerin motosikletlerinin bakımları tam,evraklarının eksiksiz depoları dolu ve gidilecek yere kadar sorun çıkartmayacak yeterlilikte bir motosiklet saibi olmaları gerekmektedir.

5: Yetersiz veya bakımsız motosiklet sürücülerini lider gurupdan çıkarma yetkisine sahiptir.

6: Sürücülerin ve artçılarının tam koruma kask,eldiven,ve korunaklı kıyafet giymeleri mecburidir.

7: İstenilen durumlarda sürücüler ,lidere en az iki adet telefon numarası yazdırmalıdır,bunlardan biri kendi numaraları diğeri ise bir yakının numarası olmalıdır,aksi bir durumda veya ihtiyaç halinde,lider bu numaraları kullanarak iletişim sağlayacaktır.

8: Sürüş esnasında fermuar düzeni bozulmayarak,asla ve katiyen öndeki araca hızınızın yarısına tekabül eden metreden az yaklaşılmamalıdır.Önünüzde giden motorun yanından geçtiği sabit bir cismin yanından siz de geçene kadar şu cümleyi söyleyin binbir biniki,eğer bunu söylediğinizde aynı cismin yanına vardıysanız doğru takip mesafesindesinizdir.

9: Gurup lideri rotayı belirleyecek olup ,aksi yönde güzergah veya eklemeler yapılamaz,fakat görüş olarak sunulur ve lider herkesin fikrini aldıktan sonra karar verir.

10 : En öndeki lider dönüşlerde sinyal verir,ve sırayla arkaya doğru herkes sinyal vermelidirki arkasından gelen sürücüde dönüleceğini anlasın.

11:Şerit değiştime,örneğin önünüzde bir araç yavaş seyrediyor ,bu gibi durumlarda şerit değiştirmek için arkadaki lider,arkadan gelen trafiği yavaşlatmak için sinyal verir çıkışını yapar bunu gören öndekil lider sinyal vererek sollamay geçer ve gurupda lideri takip ederek sollama sınunda tekrar eski şeridine döner,bu gibi durumlarda ala arkadaki araç öndeki aracı geçemez.

passing

 

12: Eğer siz henüz trafik ışıklarından geçemeden kırmızı yanarsa bir kere korna çalarak durun. Kırmızıda geçmeye çalışarak grubu riske atmayın. Lider grubu yavaşlatarak veya uygun bir yerde durdurarak sizi bekleyecektir.

Park Düzeni resmde görüldüğü gibi yapılmalıdır,lider sığılabilecek alanı görür ve en başa geçer.

groupparking

Bir cevap yazın