Km düşürmek artık dolandırıcılık kapsamında…

İkinci el araçta kilometre düşürmeye 7 yıla kadar hapis
Yargıtay 23. Ceza Dairesi, ikinci el araç satarken kilometre düşürmenin dolandırıcılık suçunu oluşturduğuna karar verdi.

İstanbullu sanık A., 2006 model ve 125 bin kilometredeki aracını, göstergesinde oynayarak 100 bin kilometrenin altına indirdi ve değerinin üzerinde bedelle sattı. Alıcı R. de aracı 3 ay sonra M.’ye sattı. M., aracı satın almadan önce tanıdığı oto tamircilerine kontrol ettirdi ve sorun olmadığını söyledikleri için satın aldı. Ancak bir süre sonra aracın arıza yapması üzerine özel bir servise götürdü. Burada aracın gerçek kilometresinin 130 bin civarında olduğunu öğrendi. M.’nin şikâyetçi olması üzerine aracın kilometresini düşüren A. hakkında dava açıldı. A. hakkında İstanbul Anadolu 24. Asliye Ceza Mahkemesi açılan davada aracın kilometresinin düşürüldüğü ispatlandı. Mahkeme de A.’yı dolandırıcılık suçundan mahkum etti. Sanık A. ve Cumhuriyet Savcısı bu kararı temyiz etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kararın bozulmasını talep etti, ancak Yargıtay 23. Ceza Dairesi sanığın temyiz talebini reddetti. Böylece kilometresini düşürerek araç satmak Türk Ceza Kanunu’nun 157. maddesine göre dolandırıcılık suçu sayılacak. Bu suçtan mahkum olanlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ile adli para cezası verilecek. Yargıtay, daha önce kilometre düşürerek araç satmayı dolandırıcılık değil, uyuşmazlık olarak görüyordu. Kilometresi düşürülmüş aracı satan elde ettiği haksız kazancı tazminat olarak ödeyerek kurtuluyordu. Ancak bu karardan sonra kilometre düşürerek araç satmak yüz kızartıcı suçlar arasında sayılan dolandırıcılıktan cezalandırılacak.

 

Bu tuzağa düşmemek için neler yapılabilir.

Aracı satın almadan önce mutlaka yetkili serviste veya ustanıza kontrol ettirin

Kilometresi düşürülmüş araç nasıl anlaşılır?

– Araç servis bakımlı ise veya önceden serviste kaydı varsa aracın ruhsatı ile birlikte servise gidip sorgulatın. (Serviste son kayıttaki km bilgisi ile aracın Km rakamlar arasında fark varsa araçta sıkıntı var demektir.

Tramer’den SMS ile araç sorgulama yaptırarak kaç kilometrede muayeneye girdiği çıkmaktadır. (Araç’dan emin değilseniz yaptırabilirsiniz.)

-Eğer aracın serviste kaydı yoksa mutlaka uzman birinden yardım isteyin. Bilgisayarlı test cihazları ile motor gücü oranına baktıracağınız gibi kaporta ve genel elektronik aksama da  baktırarak daha emin olabilirsiniz.

-Bunlarda yetmez derseniz bir dedektif gibi davranarak aracın üzerinde olan delillere göz atmanız gerekir bunlar; vites, direksiyon simidi, el freni, koltuktaki ve arabanın iç aksamında meydana gelen aşınmalardır.

Bir cevap yazın