Motosiklet Kullanan Ünlülerimiz Sorunlarımız İçin Ne Dediler

Deniz Berdan Ehliyet verirken motor kullananlara nasıl davranılması gerektiği öğretilmeli derken, Acun Ilıcalı Türkiye de motosiklet kültürü olmadığından yakınıyor 10 gün önce yaşanan trajik kaza motosikletçileri ayağa kaldırdı. Çimenleri sulaması gereken fıskiyeler yolu da ıslatmış, Murat Doğanay ın motosikletinin hakimiyetini kaybetmesine neden olmuştu. Ne yazık ki Doğanay kurtarılamadı. Yaklaşık 500 motosikletçi, bir konvoyla Kartal da kazanın gerçekleştiği yerde toplandı. Araçların sıkıştırması, kötü yol planlaması gibi nedenlerden çok sayıda motosikletçi hayati risk taşıyor. Biz de motosiklet kullanan ünlü isimlere benzer sorunları yaşayıp yaşamadıklarını sorduk.

Deniz Berdan
Can güvenliğimiz yok

Otomobil sürücülerinin üzerimize araçlarını kırdıklarına çok şahit oldum. Motosikletçilerin alanlarını genişletmeliyiz. Yıllardır bu konuda çok büyük problemler yaşıyoruz. Yolda aracını yıkayan bir şoför yüzünden kaza yaptım ve bacağıma 18 dikiş atıldı. Ehliyet verirken motor kullananlara nasıl davranılması gerektiği öğretilmeli. Türkiye de maalesef can güvenliğimiz yok. Motor kullananlar da diğer şoförler de birbirine saygılı olmalı.

Acun Ilıcalı
Bu tutkumdan vazgeçemiyorum

İtalya, İspanya ve Yunanistan da motosiklet kullananlar için oluşturulan düzen ülkemizde yok. Çünkü motosiklet kültürü yok. Oturacaktır ama bizim görebileceğimizi düşünmüyorum. Ben çok büyük iki kaza atlattım, birinde arkadaşımı kaybettim. Sebebi de arabanın beni yok saymasıydı. Yolların ıslak olması da motosiklet kullanıcıları için çok tehlikeli. En ufak bir çakıl taşı bile kazaya neden olabilir. Türkiye de motor kullanmak büyük risk ama ben 15 senedir bu tutkumdan vazgeçemiyorum.

Tuğba Özay
Sürücülerİn bilinçlenmesi lazım
Sekiz yaşımda başladım motosiklet kullanmaya. Birkaç kez çok büyük kaza atlattım ve birinde otobüs altında kaldım. Sorumsuz sürücüler yüzünden birçok arkadaşımı kaybettim. Ve çoğu dışardan müdahale yüzünden öldü. Hâlâ motor sürücülerine gerekli duyarlılık gösterilmiyor. Sürücülerin ihmali ve yollardaki çakıl taşları kazalara neden oluyor. Ulaştırma Bakanlığı nın yeterli duyarlılığı göstermesi lazım. Dedem eski Ulaştırma Bakanı Müsteşarı ydı. Yaşasaydı ona söyleyecek çok şeyim olurdu. Sürücülerin artık bilinçlenmesi lazım.

Ayşe Şule – Kıraç
Ulaşım aracı olarak bakılmıyor
Türkiye de taşıt denince akla otomobil geliyor. Ulaşım aracı olarak sadece otomobil var. Entresan bir durum otomobili kullanmayı da bilmiyoruz. Bunun yanında 200 kilometre hız yapan araçların satışları da hiç durmuyor. Otomobil alımları için gereken tüm indirimler yapılarak satışlarını artırıyor. Oysa motosiklet için tamamen tersi bir durum gözleniyor. Bir ulaşım aracı olarak bakılmıyor… Vergileri o kadar yüksek ki, lüks tüketim aracı gibi görülüyor. Onun için motosiklet ya da iki teker bisiklet gibi araçların kullanımları sıfır. Motosiklet sadece zengin insanların hobisi olarak görünüyor. Aslında trafiğin tek çözümü iki teker bisiklet ve motosikletler. Devlet büyüklerimiz ya da trafikten sorumlu yetkililer, makam araçlarının içinde trafikte ne yaşanıyor bilmiyorlar diye düşünüyorum.

Yolların otomobillerin kullanım alanları olma önceliğinden vazgeçilmesi gerekir. Yolların ve trafik kuralların motosiklilerin, önceliğinde kullanım alanları olmalı. Kurallar buna göre değiştirilmeli. Ve iki teker bisiklet ve motosiklet kullanımı özendirilmeli.

Fatih Erkoç
MOTOR KULLANMAYI BIRAKTIM
İstanbul da motor kullanmayı bıraktım ama bu kış uzun kalacağım için karar değiştirebilirim. En büyük sıkıntım trafikte araç sürücülerinin bizleri kaale almamaları. Sürücü arkadaşların yanında bizlerin de hatası olabilir. Çünkü bazen kuryeler de dikkatsiz olabiliyor. Ama bunların düzelmesi lazım. Devletimizden bu konuda yeterli duyarlılığı göstermesini bekliyorum.

Özlem Tekin
İkİ tekerlekten vazgeçtim
Türkiye de motor sürücülerinin emniyeti yok. Çünkü otomobil sürücüleri onları tanımıyor. Bisiklet sürücüsü ya da yaya muammelesi görüyorlar. Gerçekten hayatları tehlikede. Bu yüzden çok gerginler. Ben iki tekerlekten vazgeçtim artık dört tekerleğe biniyorum.

Kaynak | Senem Aydın / Cadde – Milliyet

“Motosiklet Kullanan Ünlülerimiz Sorunlarımız İçin Ne Dediler” için 2 yanıt

Bir cevap yazın