Motosiklet satışları yüzde 8.4 arttı

Bu yılın Ocak-Haziran döneminde trafiğe tescil kaydı yapılan motosiklet sayısı 88 bin 25 adede yükseldi.

İSTANBUL – Bu yılın Ocak-Haziran döneminde trafiğe tescil kaydı yapılan motosiklet sayısı 88 bin 25 adede yükseldi. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 81 bin 195 adette kalmıştı. MOTED Başkanı Başarı Erbaş, “Motosiklet bireysel ulaşımda hak ettiği yeri alamasa da satışlarda yaşanan bu artış bizi sevindiriyor” dedi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) verilerine göre motosiklet satışları bu yılın ilk altı ayında yüzde 8.4’lük artış göstererek 88 bin 25 adede çıktı. Bu rakam 2012 yılının aynı döneminde 81 bin 195 adette kalmıştı. Pazardaki gelişmeyi değerlendiren Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Başarı Erbaş,,”Rakamlar pazarın iyi yönde ilerlediğini gösteriyor. Motosiklet bireysel ulaşımda hak ettiği yeri alamasa da altı aylık satışlarda yaşanan bu artış bizi sevindirdi” dedi.
Motosiklet kullanımının artmasıyla birlikte özellikle büyük şehirlerde trafik sorununun hafifleyeceğine dikkat çeken Erbaş, “Çünkü trafikte otomobilin üçte biri kadar yer kaplayan motosiklet, ulaşım süresini de neredeyse yarı yarıya azaltıyor” açıklamasında bulundu.

Elektrikli scootera ilgi var

Başarı Erbaş, motosiklet satışlarına segmentlere göre bakıldığında pazarın yüzde 83’lük bölümünün ticari ve günlük kullanımda tercih edilen scooter ve diğer küçük motor hacimli motosikletlerden oluştuğunu anlattı. MOTED Başkanı Erbaş, “Bunların yanı sıra ülkemizde elektrikli scooter pazarında gelişme görülüyor. Fakat çevre dostu olan ve sıfır emisyon üreten bu araçların çok özel vergi avantajları ile daha fazla teşvik edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın