Motosiklet sürücülerinin OGS ve HGS isyanı

İstanbul’daki motosiklet kullanıcıları köprü ve otoyollardaki OGS ve HGS ücretlerine tepki gösteriyor. Motoksikler sürücüleri binek araçlar hatta kamyonlarla aynı geçiş ücreti vermelerine bir anlam veremiyor

 

Motosiklet sürücülerinin OGS ve HGS isyanı

Motosikletli Kuryeler Derneği, Klasik Motor Kullancıları Derneği ve Realist Motor Kulübü ortak bir açıklama ile köprü ve otoyollardaki geçiş ücretlerine tepki gösterdi. Binek otomobiller, hatta kamyonlarla aynı geçiş ücreti vermelerine isyan eden kulüp temsilcileri “OGS/HGS de Motosikletleri Fark Et” İmza kampanyası başlattı.

İşte üç derneğin yaptığı ortak çağrı:

HGS/OGS geçişlerinde motosikletlere uygulanan ücretler binek araçlar hatta 1nci sınıf kamyonlar ile aynı fiyata yapılmaktadır.

Aşağıda sadece Boğaziçi/FSM köprülerinde yapılan uygulamadan bir örnek veriyoruz.

1nci Sınıf açıklamasında karayolları tarafından yapılan açıklamada “AKS ARALIĞI (DİNGİL MESAFESİ) 3.20 METRE ALTINDA OLAN ARAÇLAR 1.SINIFTIR.” ibaresi geçmektedir fakat motosiklet aks aralığı bu klasmana girmemektedir.

18 Mayıs 2015 tarihinde toplanan imzalar ile saat 14:00 de karayolları Genel müdürlüğünde genel müdür ile toplantımız var kendisine bu imzaları sunacağız. 19 Mayıs 2015 saat 13:00 de FSM köprüsü Avrupa yakasından hareket ederek Anadolu yakasına yüzlerce motor geçeceğiz. Geçerken de en önde 4-5 kamyon üstünde onlarca motor bindireceğiz. Bir motor ile aynı fiyata geçen her bir kamyon içerisisinde en az 10 motor olacak. Bir motorun ödediği fiyata bir kamyon hemde üstünde 10 motosiklet ile geçiyor olacak.

İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri Geçiş Ücretleri Tarifesi Normal bir Otomobil ortalama 1.5 ton ağırlığında olduğunu ve Ortalama bir motosikletin ise 150 kilo civarında olduğunu düşünürsek otomobile göre %10 bir ağırlık uygulayan motosikletler hem asfalt üzerindeki baskı zararı hemde otomobillere göre daha ince lastik ebadı ve 2 teker olması sebebi ile ciddi bir otomobil – motosiklet farkı bulunmaktadır.

Bu farklara rağmen otomobiller ile aynı ücreti ödemeye devam etmekteyiz. Bu konuda gerekli düzenlenmenin yapılması için “OGS/HGS de Motosikletleri Fark Et” İmza kampanyası başlattık. seçimlerden sonra bu toplanan imzalar ile Ulaştırma Bakanlığına hatta meclise bu konuda gerekli değişikliğin yapılması için motosikletlerimiz ile süreceğiz.

İŞTE O KAMPANYA SENDE TIKLA İMZALA

 

 

Bir cevap yazın