Motosiklete Yeni Başlayacaksanız Mutlaka Okuyun !

Motosiklete başlama sürecinin, bu sevdanın en kritik ve en önem verilmesi gereken kısmını oluşturduğunu bu sayfadan defalarca söylemişimdir. Hep de söyleyeceğim. Ve motosiklete doğru yollarla başlayan bilinçli her motorcunun, ülkemizde motosiklet kültürünün yerleşmesi için çok önemli rolü olduğunu da daha benden çok duyacaksınız.

Bu hafta hazır motora hala binemiyorken motora yeni başlayacak heveslilerle dertleşeyim istedim. Ama bir baktım bol öğütlü bilgiç bir yazı çıkmış. Bu tip yazılar yazınca kendimi şöyle 60-70 yaşına gelmiş de 18’lik çıtırları etrafına oturtmuş, “hey gidi günler hey…”diye başlayıp, nasihat dolu hikayeler anlatan bir ninecik gibi hissediyorum.
B4DD47F20C1F4A2BAF5A17432D63EF16
Hımmm… Şöyle en baştan başlayalım, her şeyin bir toz bulutu olduğu zamandan… Motosiklet gördüğünüzde, sesini duyduğunuzda, her şeyi bırakıp, birden dönüp bakar mı oldunuz? Bu kelimeyi duyduğunuz yerde algınız o tarafa doğru mu kayıyor? Motosiklet, enteresan bir biçimde artık iki tekerlekli bir araçtan daha fazlasını mı çağrıştırıyor? Yoldan geçen motorlara bakıp, onların farklarını mı bulmaya çalışıyorsunuz? İçlerinden hangisinin yakışacağını düşünürken mi yakalıyorsunuz kendinizi? Aman diyeyim dikkat! Çok heyecanlı, çok keyifli, bol adrenalinli bir dünyanın kapılarını aralamak üzeresiniz. Peki, bu aşamadan sonra sizi neler mi bekliyor? Buyurun buradan yakın…

Önceleri pek de fark etmediğiniz motosikletler bir gün aniden dikkatinizi çekmeye başlar. Ve bir gün sıkışık trafikte kalmış sıcaktan bunalırken dikiz aynanızdan yaklaşıp sizi geçen bir motor ilk kurdu düşürür aklınıza. ACABA? Gel zaman git zaman bu “acaba” amip gibi bölünerek bir sürü acabalar yaratır aklınızda: ?Acaba bir motor alsam mı? Acaba ben bu yaşta ya da bu yaştan sonra motor kullanabilir miyim? Acaba alsak bir tane konu komşuya madara olur muyuz? Acaba ne almalıyım? Nereden almalıyım, nasıl almalıyım, ne zaman almalıyım acaba, acaba, acaba…? İşte bu noktada Amman dikkat!

Çünkü bu acabalar kendi aralarında bir tabur oluşturacak ve hayatınızda “motor sahibi olmanıza” engel olabilecek her konu ve kişi ile ciddi bir savaşa gireceklerdir. Bu acabaları hiç küçümsemeyin! Bir anda fark ettiğiniz bu acabalar, siz anlamadan bünyenizde o kadar uzun zamandır talim yapmaktadırlar ki, karşı çıkacak her türlü engele “on kaplan gücünde” saldıracaklardır.

TEPKİLERE HAZIR OLUN

İşte motora heves eden insanın hevesini kursağında bırakacak tepkiler tam da bu zamanda çıkar karşınıza. Eş, anne, baba, hatta kardeş ve bu virüsü bünyesinde bulundurmayan yakın arkadaşlar bir anda, motor severin karşısında bir duvar örmeye başlar.

Arkadaşlar; “Oğlum manyak mısın ölürsün?”, “Hadi ölmedin diyelim Allah korusun sakat kalırsın? Bırak ya!”

Anne; ” Vallahi sütümü helal etmem, o motosiklet meretine binersen!”

Baba; “Hadi ordan kerata! Motormuş! Gözünün yaşına bakmam, evlatlıktan reddederim.”

Eş; ” Ben çocuklarımı babasız büyüsün diye doğurmadım. Ya motosiklet, ya ben!”

Çin Seddi gibi gökyüzüne doğru yükselmeye başlayan bu duygusal duvara karşı beyninize biriken acabalarla beraber, kendinizi büyük bir mücadelenin ve ikilemlerin içinde bulacağınız stresli dönem böylece başlamıştır. Bazen sizi gerçekten sevenlerin söylediği sözlere hak verip bu sevdadan vazgeçmeyi, bazense bu sevdanızı kimsenin engelleyemeyeceğini düşünmeye başlarsınız. Bilmenizde fayda var ki, kanınıza giren motosiklet sevdası sizi bir anda sardığı gibi bir anda bırakmayacaktır. Yıllarca sevdiklerinin baskısı ile bu tutkusunu içine gömen pek çok motosiklet sevdalısı vardır ki, işte onlar 40?ından sonra motora başlayanlardır.

AİLE MOTORA NEDEN KARŞI ÇIKAR

Aileler, eşler, dostlar çoğunlukla motosiklet kullanımına, doğal bir koruma içgüdüsü ile karşı çıkarlar. Karşı çıkarlar, çünkü üç kuşaktır motorcu bir aileden gelme oranı ülkemizde çok, çok, çok düşüktür. Motosiklet dendiğinde akla, (kullananların bile motosiklet kültüründen bihaber olmaları sebebiyle) pek klişe, yıllardır basın tarafından da empoze edilen yanlış inanışlar gelir. Hatırlayalım; her filmde motosiklet, asi, işe yaramaz, serseri, pasaklı, kötü niyetli, adam öldüren ve kaçan, çirkin insanların bindiği bir araç olarak çıkmıştır karşımıza. Gazetelerde onu hep üçüncü sayfa facia haberleri içinde görmüşüzdür. Sevdiklerimizin cephesinden bakalım olaya; yıllardır bu şekilde, “ölüm ve asilik” göstergesi olarak karşılarına çıkan motosiklete bir gün, en sevdikleri adam ya da kadın sahip olmak istiyor.

Bir yakınınız için, sizin motosiklet almanız demek, o acıyarak okuduğu üçüncü sayfa haberlerinde bir gün sizin de çıkabilme ihtimalinizin olması demektir. Bu ise motosiklet kültüründen bihaber bir ülkede, bu sevdaya bilinçsizce kapılmış motosiklet binicilerinin sebep olduğu bir durumdur. Motosiklet kültürünü anlamadan, bu aleti yeterince tanıyıp, hayatınıza nasıl katacağınızı bilmeden, gidip en hızlısından, en güçlüsünden, en yakışıklısından bir motor alıp, hayatınızda ilk defa bu motorun sırtına binerseniz, itiraf etmeliyim ki sevdikleriniz endişelenmekte haklı. Doğru yolu bulmak için bu sevdanıza zaman ayırmanız ve hep dediğim gibi önce kendinizi, sonra sevdiklerinizi motosiklet kültürü konusunda aydınlatmanız gerekir.

MOTOSİKLET TEHLİKELİ MİDİR

Motosiklet ciddi ve derin bir kullanma kültürü ile beraber gelir ve bu kültüre vakıf değilseniz tehlikelidir. (Bıçağı da kendinize saplarsanız öldürücüdür hesabı) Vakıf olmanın da tehlikeyi tamamen kaldıracağı kocaman bir palavradır. Ancak bu kültüre, bilince sahip olmak, motosiklet kullanmayı cazip kılacak ölçülerde tehlikeyi azaltır.
Yeni bir motor kullanıcısı çevresiyle beraber trafikte motora duyarlı en az yüz kişiyi farkında olmadan yetiştirir. “Nasıl yapar bunu?” Şöyle ki, layıkıyla motosiklet kullanan bir kişi düşünelim. Ailesi bu sevdayı mecbur kalarak da olsa kabul etmiş farz edelim. Yakını motosiklete binen her anne, baba, kardeş, eş, çocuk, arkadaş, inanın trafikte motosikletlere bir başka gözle bakmaya başlar. Trafikte motoru gördüğünde, bilinçaltı, o motorun üzerindekinin kendi yakını da olabileceği sinyalini verir. O andan itibaren bu kişinin trafikte motosikletleri koruyup, kolladığına, ona yol verdiğine şahit olmak işten bile değildir. Bu durum, sadece yakın aile çevresi ile sınırlı kalmaz. Motosiklete başlayan bir sevdalının sürekli iletişim halinde olduğu her insan, motosiklet konusunda değişik dozlarda bilgi sahibi olur. Bu, motosiklet kültürünün gelişmesi adına, bir motorcunun bilmeden yaptığı en büyük iyiliktir.

Ayşe Şule Bilgiç/RÜZGARIN KIZI

“Motosiklete Yeni Başlayacaksanız Mutlaka Okuyun !” için bir yanıt

  1. Yazıyı sonuna kadar sıkılmadan okudum çünki her bir satırı sanki beni anlatıyordu 🙂 o dediğiniz herşeyi yaşadım, 20yıldır motor kullanıyorum, kendime göre ne kadar tecrübeli olsamda, çevremdekiler halen tedirgin, hatta bir iki kazamdan sonra bana herkesin ama herkesin sen uslanmıyacakmısın dediğini duydum. Ama benki kırık kaburgalarla, hastaneden çıkar çıkmaz motora binmiş biriyim. Bende bu tutku çok iyi biliyorumki (ALLAH göstermesin) ölmeden çıkmaz, ben bir motor kazasından şunu anlıyorum, sizi öldürmeyen kaza güçlendirir, tecrübelendirir. Artık trafiği öyle bir okur oldumki, insanların yanlış sinyal verip yanlış tarafa dönme ihtimallerine kadar hesaplayabiliyorum.kenarda parketmiş araçların bir kapı mesafesinde gitmem bile artık otomatiğe almış durumdayım, herkes bana şunu sorar, motor kullanmak zormu, benim cevabım hepinize gelsin
    MOTOR KULLANMAK KOLAYDIR, GÜVENLİ MOTOR KULLANMAK ZORDUR 😉

Bir cevap yazın