Tüm vatandaşların trafik polisi olmasının önü açılıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2013’ü trafik kazalarının önüne geçebilmek için “seferberlik yılı” ilan etti. Kazaları en az yüzde 10 oranında azaltmayı hedefleyen Emniyet uzmanlarının hazırladığı, Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun taslağında trafik cezaları artırılıyor. Tasarıda vatandaşında dahil olduğu yeni bir sistem de hayata geçirilecek.

ÇEK GÖNDER CEZA ALSIN

Trafik ihlali yaptığı vatandaşlarca belgelenen sürücüye ceza yazılabilmesinin önünü açacak düzenleme hazırlandı. Her yıl yaklaşık 10 bin kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarını azaltabilmek hedefiyle 2013’ü ”seferberlik yılı” ilan eden Emniyet Genel Müdürlüğü, kural ihlali yapan sürücülere karşı yeni uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor. Tasarı kanunlaşınca trafik ihlalini fotoğraf ya da görüntüyle belgeleyen vatandaşlar, kusurlu sürücüye ceza yazılmasını sağlayabilecek.

DELİL OLMADIĞI İÇİN CEZA YAZILAMIYOR

Mevcut uygulamaya göre, trafikte mağdur olan vatandaşların şikayetlerini değerlendiren polis, ihlali yapan aracı durduruyor ancak MOBESE kameralarına da yakalanmadığı ve elde hiçbir delil bulunmadığı için ceza yazamıyor.

KAZALARIN YÜZDE 10 AZALACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Düzenlemenin hatalı park problemine çözüm olacağını belirten emniyet yetkilileri, bunun birçok ülkede uygulandığına dikkati çekti. Bu metodla trafik kazalarının yüzde 10 azalacağı tahmin ediliyor.

 

TASLAKTAKİ DİĞER AYRINTILAR

Tasarı trafik cezalarını artırırken, alkollü sürücüye hapis cezasını da öngörüyor. Hız sınırını yüzde 10-30 arasında aşan sürücülere 166, yüzde 30-50 arasında aşan sürücülere 343 lira ceza kesilecek. Hız sınırını yüzde 50’den fazla aşan sürücülere de 700 lira ceza verilecek. Kırmızı ışık ihlali yapanlar 343, emniyet kemeri takmayanlar da 166 lira ceza ödeyecekler. Bebek koltuğu kullanmayan sürücülere de 166 lira ceza verilecek.

“Tüm vatandaşların trafik polisi olmasının önü açılıyor” için 3 yanıt

Bir cevap yazın