Uluslararası motosiklet dolandırıcılığı, sistem nasıl işliyor ?

Bugünlerde sıkça rastlanan bir dolandırıcılık.Henüz motor gönderen var mı bilmiyorum ama teklif alan çok.
özellikle sahibinden.com sitesini tarayan bir takım uyanıklar motor sahibine gönderdikleri İngilizce bir mesajla “motorunuzu çok beğendim,fiyat uygun, almak istiyorum,size ödemeyi Paypal ile yapayım,motoru ülkeme(genellikle kuzey Avrupa ülkeleri)kendi gümrük acemtamla/nakliyecimle ben naklettireyim”dümeni ile dolandırıcılığa çıkmışlar.
Teklife bakarsan güzel,ödeme de garanti gibi görünüyor.Koca motoru göndereceksin,adam”beğenmedim,satıcı beni dolandırdı “deyip paypal ödemesini durduracak
olur mu olur ,iyi de motor oradan nasıl gelecek? gelmez.Gitsen motoru bulurmusun mechul,buldun diyelim ve getirmeye kalktın bir iki bin euroyu gözden çıkardın,
işin yoksa bir de gümrükle uğraş. Hadi bunu geçtik, adam iyi niyetli alıcı bile olsa,satışı nasıl yapılacak?
Normal şartlarda satışı yapılmadan aracın trafik tescil ve MTV mükellefiyet kaydının silinmesi mümkün değil,Yurtdışı satış yapacağım diye motor trafikten çekilmeli en azından.
Bu memlekette noter satışı yapılan vasıtanın bile ödenmeyen vergisini eski sahibinden isteyebiliyorlar,Alıcı noter satışına rağmen adına ruhsat çıkartmamışsa Vergi dairesi” bu durum beni ilgilendirmez,ruhsat kimin adınaysa ben vergiyi ondan alırım” deyip eski sahibine çakmanın peşinde.
Yani bu işlerin görünenden çok zor tarafı var,dikkatli olun,motoru kaptırmayın.
“Cash on the table,selling on the notary”gerisi yalan.

Örnek mesaj

ads1310z

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Örnek mail ( Buda isveçden gelen bir mesaj sahibinden.com aracılığıyla)

Thanks for your response. € 2.400 is a nice and accepted price. I will be adding the 3.9% PayPal surcharge to the total amount i will be paying you, I am based at(Baltic Sea,Daugava)And work as an engineer on the ships so I will not be able to come personally. However,What I will do is transfer you the amount through Paypal and also any additional transfer charges.I will cover everything so you don’t have to worry. I will send a private courier company which will come to pick up from the address you will provide to me once you receive & Confirm the payment funds into your account,My shipping agent will handle everything perfectly whenever they come for the pick up after you received and confirmed the total funds into your PayPal account,All the papers and changes of the documents will be arrange by my shipping agent whenever they come for the pick up at your location.I have provided you with my information below:

 

 

Alıntı: Savaş Yakan

“Uluslararası motosiklet dolandırıcılığı, sistem nasıl işliyor ?” için 4 yanıt

Bir cevap yazın