DİKKAT Motosikletiniz çalınmasın…

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte motosiklet hırsızlıklarıda artışta bu yazımızda sizlere motosikletinizin çalınmaması için alabileceğiniz bir kaç önlemden bahsedeceğiz.
010520121703204768816

Neden Motorumu Çalsınlar?

Motosikletler değişik amaçlar doğrultusunda çalınabilir. Çok basit bir suç şekliyle fırsatçılık bir örnek olabilir. Motor işte oradadır ve hırsız çabucak yürütmeye mani bir engel görmemektedir. Sebep basit bir keyif gezisi veya motorunuz karşılığında iyi para alabileceğini düşünen amatör bir hırsız da olabilir. Tabii profesyoneller de olabilir. profesyonellerin bir alışveriş listesi vardır; sizin motorunuz da o günkü listede olabilir.

Motorunuzu rastgele park etmeyin!

Motosikletinizi park edeceğiniz yeri iyi seçmelisiniz,kapalı ve güvenlikli bir otopark tercih sebebidir , eğer motorunuzu dışarıda bırakmak zorundaysanız sakın gizli saklı karanlık noktalardan kaçının,karanlık bir nokta hırsıza güven verecektir,mutlaka aydınlık insanların ve araçların geçtiği bir noktaya park edin,varsa bir kamera önüne veya bir bekçi kulübesi karşısına ,böylelikle hırsızın rahat çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Paronayak olun evinize yaklaşırken sizi takip eden olup olmadığını veya evinizin çevresinde yabancı kişiler olup olmadığına bakın varsa evinizden takibe alın

Branda kullanın

Hırsızlar çalmadan önce keşfe çıkarlar veya tesadüfen geçerken motosikletinizi gözüne kestirebilirler bu  yüzden özellikle geceleri motosikletinizi mutlaka bir brandayla örtünMotorsiklet-Brandasinda-Kampanya-Lastikli-Branda__67260394_0

Kilitler

Hirdavat_1516898

Gidonu mutlaka kilitli bırakın,kaliteli kilitler kullanın ve motosikletinizi ister 5 dakika isterse bütün gece kalsın mutlaka sabit bir yere kilitleyin.

Alarm ve Disk Kilidi

Deneyimli ve iyi donanımlı bir hırsız yeterli zamanı olduğu müddetçe her türlü kilit sistemini atlatacağından, ki bu bir veya iki dakika dahi olabilir, hırsızı zamanını azaltarak durdurma olasılığınız da vardır. Bunu yapmanın en iyi yolu da alarm kullanmaktır.

Garanti dışına çıkmaması için motosikletinize ilk 2 yıl sabit alarm takamazsınız, böyle bir durumda disk kilidi kullanın,piyasada alarmlı ve alarmsız olarak satılmaktadır ,çünkü motosiklet hırsızları genelde gidon kilidini kırıp iterek yada çalıştırarak motorunuzu götürmektedir.

 

 

 

celik-Zincir-Kilit-1-50-Metre-_47220_1

 

Çevre Faktörü

Çevredeki insanlara motosikletin size ait olduğunu hissettirin,selam verin gerekirse yakınındaki esnafa tembihleyin.

 

Motosikletinizi satarken dikkatli olun

Eğer motorunuzu satıyorsanız size gelen insani iyi tahlil edin. Genelde hırsızlar bu yolu çok tercih ediyor çünkü yakalansalar bile cezası cok az. Unutmayın motorunuzu hırsıza siz veriyorsunuz. Kimliğe bile güvenmeyin. Unutmayin onlarin isi bu. Goreceginiz hersey sahte olabilir. Motorunuzu denemek isteyenlere, onlarin iyi tanidigi bir ustaya gidebileceginizi tavsiye edin. Unutmayin iyi niyetli biri bile motorunuzu denerken onunla kazaya karisabilir. Her iki durumdada basiniz belada.

Kazasız belasız sürüş dileklerimizle,tekeriniz düz bassın.

Motosiklet çalınma anları ve şekilleri

Bu videoada tamamen korunaksız ve bağlanmamış bir motosikleti hırsınız ne kadarda kolaylıkla çaldığını görebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=4PVgWjmz1Gw

http://www.youtube.com/watch?v=-l7ik5ZPNkg

http://www.youtube.com/watch?v=xZC7oIcZkNc

 

Dünyanın en pahalı motosikleti Türkiye’de

Dünyanın en pahalı motosikleti Türkiye’de üretildi.

Motosiklet tasarımcısı Tarhan Telli, boya yerine 24 ayar beyaz ve sarı altın varak kullanılarak yaptıkları motosikletin Guinnes Rekorlar Kitabı’na alınması için başvuru yaptıklarını söyledi.
DUNYA-PAHALI
Telli, yaptığı açıklamada, mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçı’nın özel tasarım bir motosiklet yaptırabilmek için başvurduğunu ve hayalindeki motosikleti anlattığını söyledi.

Bıçak’nın istediği özel tasarım motosikleti yapmak için başladıkları çalışmaların bir yılı aşkın sürdüğünü ve el yapımı motosiklette boya yerine altın varak kullandıklarını ifade eden Telli, şunları söyledi: “Motosiklet 315 kilogram ağırlığında, 1801 cc motor hacmi ve 125 hp beygir gücüne sahip. Altı ileri şanzımanı bulunan motosikletin bütün şasi ve kaportasında beyaz ve sarı altın varaklar yer alıyor. Yakıt tankı üstünde ise mitolojik kahraman Medusa’nın kabartması var. Çamurluğun ve şasinin üzerinde ise yılan figürleri bulunuyor.”
Okumaya devam et “Dünyanın en pahalı motosikleti Türkiye’de”

Kask, koruyucu ekipmanlar içersinde en önemli olanıdır

Kask, koruyucu ekipmanlar içersinde en önemli olanıdır. En hayati organlardan biri olan beynimizin de içersinde bulunduğu başı hem darbelerden korur hem de sağlıklı bir yolculuk yapmamıza yardımcı olur. Kaskların görüş acısını daralttığı, duymaya bir miktar engel olduğu, boyun incinmelere sebep olduğu, terlettiği gibi bazı yanlış kanılar bilimsel deneyler ve tecrübeler ile aksi kanıtlanmış olsa da, hala pek çok kişi tarafından dile getirilmektedir. Oysaki dünya üzerinde üretilen bir çok kask insanların başlarına alabilecekleri en hafif darbeleri bile azaltabilecek şekilde tasarlanmaktadır.135kask-takmayana-ceza-yok-

Kasklar; sürücülerini her türlü hava şartlarında dış etkenlerden korur. Sürüş sırasında karşılaşılabilecek yağmur, rüzgar, toz, çamur ve sinekler v.b gibi etkenlerden vizör sayesinde kurtularak sağlıklı bir sürüş yapabiliriz.

Kaskların yapıları incelendiğinde dört bölümden oluştuğu görülmektedir. Bunları sıralayacak olursak;

* Dış kabuk,
* Darbeyi emen katman,
* Baş ile temas eden katman
* Sıkılık ayarı çene kayışı.

Kaskların koruyucu işlevi yerine getirmesinin temel prensibinin darbeyi emip kendisine zarar vermek olduğu için kaskların darbelerden kesinlikle uzak tutulması gerekmektedir. (Kaskın elinizden kayıp yere düşmesi vb. gibi) Kasklarınıza çok iyi bakmış olsanız bile belirli bir kullanım süresi vardır. Bu süreyi kask üreticileri 2 ila 5 yıl olduğunu ileri sürmektedirler.

Kaskımızı seçerken dikkat etmemiz gerekenler;

* Başınızı alın kısmından çevresinin ölçümü ve bu ölçüme göre kask seçimi,
* Koruma özelliği,
* Havalandırması,
* Cam (Vizör) özelliği,
* Stokta bekleme süresi,
* Güvenlik Belgesi,
* Marka Kalitesi,
* Ağırlığı.

Kask biz motosiklet sürücülerinin görünürlülüğünü sağlayabilecek en önemli unsurlardan biridir. O yüzden kask seçimlerimizde bunu da göz önünde bulundurmamız gerekmektedir.

Kasklar; farklı özelliklerde üç şekilde sınıflandırılabilinir.

* Kapalı kasklar,
* Çenesi açılabilen (hem yarım hem kapalı kullanıla bilen)
* Yüzü açıkta bırakan yarım kasklar

Kapalı tip kasklar koruması en yüksek olanlardır, Çenesi açılır kasklar ise işlevselliği açısından tercih edilmektedir. Fakat Full Face tabir edilen Kapalı tip kasklardan daha az koruma sağlarlar. Yarım kasklar ise daha çok aksesuar gibi kullanılanlardır ve koruma oranları çok düşüktür.

Herhangi bir kaza sırasında kask sürücünün kafasında sağlık ekipleri gelene kadar çıkartılmamalıdır. Kaskınıza bu yönde bir uyarı içeren bilginin olması (kaskı çıkartma olabilir) biz motosiklet sürücüleri için faydalı olacaktır.

Güvenli, mutlu sürüşler dilerim¦
Mustafa TEKİN

PERFORMANS MOTORLARDA ALT BEDENİN KULLANIMI

Performans sürüşlerde alt bedeninin kullanımı çok önemlidir. Spor motorlar esasen öne eğik pozisyonda oturuş stili ile bu durumu kaçınılmaz kılmaktadırlar. Yarış tipi böyle bir motorda öylece oturamazsınız. Alt beden devamlı sürüşün yönlendirilmesinde önemli rol oynamalıdır. Tembellik alt bedenin kullanımı çoğunlukla unuttur ama bu durum bizim birçok sürüş durumu karşısında zorlanmamız demektir. Bacakların ve karın kaslarının kullanımının birçok yolu vardır ki bu sayede sürüş daha hızlı, akıcı ve güvenli olmaktadır. Performans sürüş sizin takım çantanızdaki tüm aletlerin kullanılmasını gerektirir yani alt bedeniniz bir çok durumun anahtarıdır.
146_0912_04_zriding_skills_seriesst Okumaya devam et “PERFORMANS MOTORLARDA ALT BEDENİN KULLANIMI”

Reflektörlü Yelek 7 Tepe Motosiklet Kulübü

Merhaba arkadaşlar;

Trafikde fark edilmekde çok önemli olan ve kulubumüz üyesi olduğunuzu belirten reflektörlü yelek siparişi vermek isteyenlerin konu atına yazmasını rica ederim.

Yeleklerimiz 1.sınıf adidas kumaşından yapılmakta olup en kaliteli 3m reflektör kullanılmaktadır,iplikleri gece parlayan özelliğine sahiptir,defalarca yıkamaya karşı garantilidir (Üretici tavsiyesi soğuk suyla tersden yıkanmasıdır.)

Özelliklerine gelecek olursak;

YEDİ TEPE

 

1: 3M reflektör
2: OGS & HGS cebi
3:TÜRK bayrağı ve isim soyisim kan gurubu yazılan isimlik (cırtlı çıkarılabilir)
4: Kulübümüzün logosu (cırtlı çıkarılabilir)
5:Telsiz Cep telefonu cebi cırtlı
6:Büyük boy bir cep
7:Esnek lastik böylece yelek üzerinizie tam oturur ve rüzgarda balon yapmaz.
8:Kulübümüzün internet adresi
9:Kulübümüzün dikişli logosu
10:Artçınız için harita vb ihtiyaçları için cep

Yelek Fiyatı 70 TL olup önceden ödenmesi gerekmektedir.

İSTEKLERİNİZİ GURUBUMUZA İSTEK GÖNDEREREK BAŞLIK ALTINDA BELİRTEBİLİRSİNİZ