Sürüş Öncesi Yapılacak Kontroller

Kaynak:Engin BALABAN

Bir yolculuğa çıkmadan önce, hatta yolculuğa da çıkmaya gerek yok, her sabah motorunuza binmeden önce, makinenizin yola uygun olduğundan emin olmalısınız.

Sürüş öncesi kontrol, makinenizin güvenliğiyle ilgili olan ve her motosiklet sürücüsünün “Yola Çıkmadan Önce Motosiklet Kontrolü” adı altında düzenli bir şekilde yerine getirmesi gereken noktalardan oluşmaktadır.

Bu yapacağınız kontroller, motosikletten gelebilecek tehlikeleri minimuma indirmenizi sağlar.

Sürüş öncesi motosiklet kontrolünün akılda daha rahat kalabilmesi için Okumaya devam et “Sürüş Öncesi Yapılacak Kontroller”

Gelin alın kolaylık sağlıyoruz..

Yediemin Deposu sahibi ,motosiklet sahiplerine çağrıda bulundu.
Gazipaşa, Gazi Mahallesi’nde kendisine ait yediemin deposunda 250’ye yakın motosiklet barındıran Yediemin Deposu’nun sahibi Yaşar Değirmenci, motosiklet sahiplerine “Motosikletinizi alın” çağrısı yaptı.

 İlçede iklimin elverişli olması nedeniyle motosiklet kullanımının yaygın olduğunu belirten Değirmenci, depoya giren çok az sayıdaki motosikletin sahibi tarafından geri alındığını söyledi. “Milli servet” dediği motosikletlerin çürümeye terk edildiğini ifade eden değirmenci, “Depomda 250’ye yakın motosiklet var. Bir çoğu icralık ve eksik evrak nedeniyle trafik tarafından alıkonulmuş ve buraya getirilmiş. Bu motosikletleri buraya geldikten sonra ne yazık ki arayan soran olmuyor. Milli servet burada çürüyerek yok oluyor” dedi.
ALANA KOLAYLIK SAĞLIYORUZ
Motosikletlerin yasal günlük depo ücretinin 3 TL olduğunu söyleyen Değirmenci, “Aylarca hatta yıllarca burada kalan motosikletler var. Bu motosikletlerin normalde 6 ay sonra icra kanalıyla satışa sunulması gerekiyor ancak motosikleti ihaleye çıkarmak için harcadığımız masraf, motosikletin bedelini geçiyor. Tabi bir de satış yapıldıktan sonra geriye dönük borçların ödenmesi gerekiyor. Bu nedenle motosikletleri satışa çıkartamıyoruz. Çıkarttıklarımıza da çoğu zaman alıcı çıkmıyor. Eğer motosiklet sahipleri motosikletlerini almak isterlerse onlara yardımcı oluyoruz. Yasal ücretin çok çok altında fiyatlara motosikletleri sahiplerine veriyoruz. Sizlerin aracılığıyla motosiklet sahiplerine de çağrıda bulunmak istiyorum. Gelip başvurdukları takdirde her türlü kolaylığı kendilerine sağlarız. Bu milli servetimizin burada çürümesine izin vermek doğru değil” diye konuştu.

Motosiklet alana kask almak mecburi

Kask artık mecburi oluyor. Motosikletler artık kasklı satılabilir.

Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu, motosikletlerin koruma başlıkları ile satılmasına yönelik çalışmayı Başbakan’a sundu.

Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu, motosikletlerin koruma başlıkları ile satılmasına yönelik çalışmayı, motosikletlerin koruma başlıkları ile satılmasına yönelik çalışmayı tamamlayarak, hazırlanan teklifi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yılda iki kez toplanan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu’na sundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanı’nın başkanlığında, Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Standartları Enstitüsü Başkanlığı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu temsilcisi ile İçişleri Bakanlığı’nca uygun görülen üniversiteler ile Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve Trafik Kazaları Yardım Vakfı’nın trafikle ilgili birer temsilcisinden oluşan Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu, her ay toplanarak çeşitli konuları değerlendirmeye alınıyor. Geçtiğimiz mart ayında yapılan 128’inci toplantıda kurul önemli kararlar aldı. Motosikletlerin koruma başlığı ile beraber satılması veya motosiklet kiralanırken beraberinde koruma başlığının zorunlu olarak verilmesi, araç muayenesi esnasında koruma başlığının kalite standartlarına uygunluğunun kontrol edilmesi konusunu görüşen kurul, kabul edilen teklifi Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu’na sunma kararı aldı. Okumaya devam et “Motosiklet alana kask almak mecburi”

Trafikdeki her dört sürücüden üçü ehliyetsiz

Motosiklet kazalarının ardında çok vahim bir tablo yatıyor

Devletin resmi rakamlarına göre neredeyse her dört motosiklet sürücüsünden üçü ehliyetsiz. Özellikle kırsal kesimlerde kullanılan, trafiğe kaydı olmayan binlerce motosiklet de hesaba katılırsa tablo daha da ürkütücü bir boyut kazanıyor.

TÜRKİYE’de geçen yıl 25 bin 870 motosiklet kazaya karıştı. 2009’un ilk 7 ayında kazaya karışan motosiklet sayısı 9 bin 491. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre 2008’de trafiğe kayıtlı motosiklet sayısı 2 milyon 181 bin 383’e ulaşırken, motosiklet kullanmak için A-2 sınıfı ehliyet alanların sayısı 660 bin 817’de kaldı.

Kademeli  sistem gerekli  Okumaya devam et “Trafikdeki her dört sürücüden üçü ehliyetsiz”