Ehliyet sınavında hataya yer yok işte yeni yönetmelik

Ehliyetle ilgili yeni düzenleme yürürlüğe girdi. İşte yeni yönetmelik.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ehliyetle ilgili yeni düzenlemeye gitti. Direksiyon sınavlarının sürelerinin arttığı, puanlama sisteminin kaldırıldığı, hata yapanın sınavının bitirileceği yeni düzenlemede teorik ders süreleri de azaltıldı. Düzenleme ile “her türlü şartta araç kullanabilen kişi” sürücü belgesi alacak.

Yeni Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, uzun süredir üzerinde çalıştıkları yeni yönetmeliğin, Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun, sektör temsilcileri ve tüm ilgililerin görüşlerini alınarak hazırlandığını belirtti. Yeni yönetmeliğini en önemli özelliğininin direksiyon sınavının çok zorlaşması olduğunun altını çizen Küçük, “Bugüne kadar bizi rahatsız eden bir durum vardı. Maalesef sürücü belgesi alanların bir kısmı trafiğe çıkamıyordu. Bundan sonra artık böyle bir şey olmayacak. Her türlü şartta araba kullanabilen kişi sürücü belgesi alacak. Sınav süresini de artırıyoruz 15 dakikadan 30 dakikaya çıkardık” dedi.

Uygulama sınavında iki araç arasına park edebilecek, yokuşta arabayı durdurup kaldırabilecek, zor şartlarda araba kullanabilecek kişilerin sürücü belgesini alacağını vurgulayan Küçük, iller tarafından belirlen sınav alanlarının daha büyük mekanlar olacağını, çok kısa mesafelerde sınav yapılmayacağını belirtti.ehliyettt(1)

Direksiyonla ilgili mutlaka gece eğitimlerimlerinin olacağını ancak gece sınav yapılmayacağının altını çizen Küçük, teorik ders saatlerini azalttıklarını söyledi. B sınıfı ehliyet için 63 saat olan teorik ders süresini 30 saate indirdiklerini dile getiren Küçük, programları da revize ettiklerini, bununla ilgili Talim ve Terbiye Kurulundan onay beklediklerini bildirdi. Programlar içinde gereksiz günlük hayatta kullanmayacak bilgileri çıkardıkları, kullanılacak bilgileri de eklediklerini anlatan Küçük, eğitimlere kaza tutanağının nasıl tutulacağı, trafik psikolojisi gibi konuların eklendiğini ifade etti.

Yıl sonuna kadar tüm illerde elektronik sınava geçilecek

Yazılı sınavda, soru sayısının 120’den 60’a düşürüldüğünü hatırlatan Küçük, “Yönetmelik şöyle bir fark getiriyor. 3 dersimiz var. Bizim 3 dersin sınavları ayrı oluyor ve değerlendiriliyordu. Bundan sonra 3 dersi tek sınav halinde değerlendireceğiz. AB ülkelerinde genelde yapılan bu uygulamadır. Ayrıca bundan sonraki süreçte elektronik sınavı artıracağız. Şu anda elektronik sınav sadece Ankara’da yapılıyor. Haziran ayı sonuna kadar 10 büyük ilde, yıl sonuna kadar da bütün illerde elektronik sınava geçmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
Okumaya devam et “Ehliyet sınavında hataya yer yok işte yeni yönetmelik”

3.Köprü geçiş ücreleri belirlendi….

Bakan Yıldırım, yarın temeli atılacak olan 3. köprünün geçiş ücretleri konusunda çeşitli tavan ücretleri belirledikleri bilgisini vererek, “3 dolar karşılığı bugümkü kurla 5.58 TL  Türk parası olacak” dedi.

images

Temel atma töreni yarın gerçekleşecek 3.Köprünün inşaat alanında incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, inceleme sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın genelde temel atma törenlerine katılmadığını dile getiren Yıldırım, “Bu proje İstanbul için, Türkiye için, hatta dünya için büyük bir proje olduğundan temel atma törenine Başbakanımız da katılacak, sayın Cumhurbaşkanımız ve TBMM Başkanımız da katılacak” hatırlatmasını yaptı.

Köprünün hizmete girme tarihine ilişkin bir soru üzerine, Başbakan Erdoğan’ın yüklenici firmaya “daha erken bitir” çağrısında bulunabileceğine işaret eden Yıldırım,  “Biz tarihi sözleşme şartlarına göre 3 yıl olarak belirledik. Yani işin başladığı tarihten itibaren 3 yıl.  Ancak yarın temel atmada yükleniciye bir sürpriz yapılabilir. Öne çekme anlamında bir sürpriz olabilir” ifadelerini kullandı. Okumaya devam et “3.Köprü geçiş ücreleri belirlendi….”

Alkollü trafiğe çıkana hapis

Alkollü trafiğe çıkan sürücüler hapisle cezalandırılacak

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun alt komisyonunda yapılan değişikliğe göre bundan böyle alkollü olarak veya uyuşturucu etkisi altında trafiğe çıkan sürücüler hapisle cezalandırılacak

Ak Parti’nin alkol ve sigara yasaklarını genişleten yasa teklifi üzerinde önemli değişlikler yapıldı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun alt komisyonda dün yapılan yeni değişikliğe göre, 1 promil alkollü araç kullanan sürücülere 700 lira para cezasının yanında 2 yıla kadar hapis cezası verilmesi kararı alındı. Yapılan değişikliklerle beraber bundan böyle, sürücü trafik kontrolünde alkol ölçüm cihazına (alkolmetre) üflemezse 1 promil alkollü sayılacak. Alkollü araç kullananların ehliyetine 6 ay el konulacak. Beş yıl içerisinde ikinci kez alkollü araç kullananlara 877 lira para cezası verilecek ve ayrıca ehliyetine 2 yıl süreyle el konulacak. Üç veya daha fazla aynı durumda yakalanan sürücüye ise bin 407 lira para cezası verilecek ve ehliyeti her seferinde 5’er yıllık süreyle alı konulacak.

3’ten fazla olursa psikiyatrik destek

Alkollü araç kullanması nedeniyle son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde sürücü belgeleri ikinci defa geri alınan sürücüler, Sağlık Bakanlığınca ‘sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi’ne alınacak. Ehliyeti üç veya daha fazla geri alınan sürücüler ise psikoteknik değerlendirmeye veya bir psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulacak.
Teklifin gerekçesinde 1 promil, “iki kadehten fazla rakı veya 5 bardaktan fazla bira” olarak açıklanırken, 1 promilden yüksek olarak saptanan alkol düzeyinin güvenli sürüş yeteneğini kaybettirebileceğinin bilimsel olarak kabul edildiği ifade edildi.
Uyuşturucu alarak trafiğe çıktığı belirlenenlerin ehliyetine ise 5 yıl el konulacak ve 3 bin 600 lira para cezası verilecek. Alkol gibi uyuşturucu alarak araç kullananlar da 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmak üzere mahkemeye sevk edilecek. Okumaya devam et “Alkollü trafiğe çıkana hapis”

Trafikte, önce siz örnek olun!

Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında Samsun Emniyet Müdürlüğü, Şoförler Odası ve Samsun Motosiklet Kulübü işbirliği ile kasksız motosiklet kullanan sürücülere 50 adet kask dağıtıldı.

Canik ilçesinde yapılan etkinliğe Samsun İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Apaydın, Samsun Motosiklet Kulübü Başkanı Ömer Abanoz katıldı.

Etkinlikte konuşan Türkmenli, trafik kousnda sürücüleri bilinçlendirmek istediklerini ve kaskı olmayan motosiklet sürücülerine 50 adet kask dağıttıklarını söyledi.

safe_image.php

Motosiklet kullanıcılarının kendi güvenlikleri için kask takmalarını istediklerini belirten Türkmenli, “Motosiklet kullanmayı hayat tarzı olarak benimseyen insanlar var. Zaten hayat tarzı olarak benimseyen kişiler bunun bütün güvenlik önlemlerini almak suretiyle motosikletlerini kullanıyorlar. Motosiklet kazalrında kask olmazsa hayati tehlikeler çok daha ağır oluyor. Onun için biz vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasını arzu ediyoruz. Bugünde şube müdürlüğümüzün hazırladığı çalışmada daha çok dar gelirli, kask alma imkanı olmayanlara bir dağıtım töreni yapıyoruz” dedi.

Emniyet Kemeri ile Hayata Bağlanın Projesi kapsamında da çalışmalar yaptıklarını ifade eden Türkmenli, “Polis arkadaşlarımızın resmi araçlarda ve sivil kullandıkları araçlarda dahil emniyet kemeri takmaları konusunda talimatla görevlendirdik. Sonuç olarak biz insanımızın güvenli bir trafik ortamı içerisinde faaliyetlerin devam etmesini istiyoruz. Bu yıl emniyet kemeri, dolayısıyla hız ve kask takma konusunda çalışmalarımız olacak” diye konuştu.

 

Okumaya devam et “Trafikte, önce siz örnek olun!”

Kasksız sürücüler mobese cezası yiyor

İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü mobese merkezi, trafik kontrollerini saniye saniye kontrol atlına alarak yeni bir uygulamaya imza attı. Motosikletine kask takmadan trafiğe çıkanlar yandı. Tüm şehri gözetim altında tutan ve kask takmayan motosiklet sürücülerine mobese merkezi plakadan trafik cezası yazarak aynı anda evine cezayı evine postalıyor. Mobese merkezinde Emniyet müdür yardımcısı Erdal Ağralı, sistemin nasıl çalıştığını anlattı. Okumaya devam et “Kasksız sürücüler mobese cezası yiyor”

Motosikletli gençler otomobil sürücüsüne kasklarla saldırdı.

Antalya’da yol verme yüzünden çıkan kavgada motosikletli gençler otomobil sürücüsüne kasklarla saldırdı. Çevredeki onlarca vatandaş motosikletli gençleri sakinleştiremedi.

 

213837-yol-verme-kavgasi-517fbd3cd8d9e

Edinilen bilgiye göre, dün akşam saatlerinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde plaka ve isimleri belirlenemeyen motosikletli gençlerle, bir otomobil sürücüsü arasında yol verme yüzünden kavga çıktı. Motosikletli gençler ellerinde kasklarla önce otomobile, ardından aracın kapısını açarak sürücüye vurmaya başladı. Motosikletli gençlerin olay yerine gelen arkadaşları ile kavga büyüdü.

http://www.youtube.com/watch?v=aQz5j1W9Wrs