İşte Yeni Ehliyetler

AB standartlarına uygun hale getirilen sürücü belgelerinin tasarımı belli oldu. Yeni ehliyetler pembe ağırlıklı, turkuvaz ve bej rengi dolgulu, çip değil karekodlu olacak.
Karekod’un içinde sürücünün parmak izi, kimlik numarası ve kan grubu gibi bilgiler bulunacak. Yeni kartlarda sahteciliği önlemek için de 8 ayrı teknolojik özellik kullanıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sürücü belgelerini AB kriterlerine uygun hale getirmek üzere başlattığı çalışmada sona yaklaştı. Bu kapsamda yeni sürücü belgelerinin tasarımı tamamlandı. Sürücü belgeleri Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi ağırlıklı Okumaya devam et “İşte Yeni Ehliyetler”

Motosiklet kullananlar için; Trafikte Hayat Kurtaran Stratejiler..

En son motosikletinize atlayıp trafiğe çıktığınızda aklınızdan neler geçti hatırlıyor musununuz?
Sizi saran araçları,sıkıştıranları,yolunuzu kesenleri..Şimdi yeniden kendinizi araçların arasında ilerlerken hayal edin. Yola atlamaya hazır yayaları,belediyenin açıp kapattığı çukurlardan arta kalan kum yığınlarını,çocuklarıyla uğraşan,cep telefonuyla konuşan,yüksek sesle müzik dinleyen ve sizi görmemekte ısrar eden araç sürücülerini gözünüzün önüne getirin? Motosiklet kullanmak kabusa döndü değil mi?

Her yıl trafikte kaza yapan sayısız motosiklet sürücülerini düşünün.Bu insanlar beyinlerini aynı anda onlarca işlem için kullanması gerekiyor.Bu nedenle tahminleri doğru yapıp,doğru önlemler almak zorundayız. Aksi durumda bir seçim bizi genellikle facia ile tanıştırır.İşte bu gerçeğin ışığı altında,özelliklede trafikte motosiklet kullanmaya Okumaya devam et “Motosiklet kullananlar için; Trafikte Hayat Kurtaran Stratejiler..”

Motosiklet ehliyeti için yaş sınırı 16’ya iniyor,tüm ehliyet sınıfları değişiyor

Ehliyetler değişiyor! Yeni sınıflandırmalar geliyor…

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), trafikte “devrim” niteliğinde değişiklikler içeren bir yönetmelik hazırladı.Yeni düzenleme ile artık alınan ehliyetler ömür boyu geçerli olmayacak… Yeniden sınıflandırılacak…

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), trafikte “devrim” niteliğinde değişiklikler içeren bir yönetmelik hazırladı. EGM yönetmelik tasarısı için ilgili bakanlık ve kuruluşlardan görüş istedi.

Tasarı ile A1, A2, F, H, B, G, C, D ve E sınıfı sürücü belgeleri rafa kalkıyor. Türk sürücülerin AB ülkelerinde sıkıntı yaşamasına neden olan Okumaya devam et “Motosiklet ehliyeti için yaş sınırı 16’ya iniyor,tüm ehliyet sınıfları değişiyor”

Trafik Cezası Olanlara Büyük Müjde !

Bilindiği Üzere 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 2/8/2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu kanunun geçici 2 nci maddesinin ikinci fıkrası ile 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 10/7/2003 tarihli ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanununa göre verilen ve fıkra kapsamına giren Okumaya devam et “Trafik Cezası Olanlara Büyük Müjde !”

Akü Bakımı Nasıl Yapılır ?

Motosikletlerin elektrik kaynağı aküler neden oksitlenir, oksitlenme nasıl önlenir, akü bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir?

Oksitlenme
Hava teması dolayısıyla akü başlarında zamanla oksitlenme oluşur. Oksitlenmiş olan akü başları ek direnç yaratarak aküye zarar verir. Sıcak suyla yıkandığında kolayca temizlenebilen oksitlenmeyi engellemenin en iyi yolu; kutup başları ve kelepçede açıkta kalan kısımlara vazelin sürmektir.

30°C sıcaklık ortamında bekleyen akü, 15-29°C aralığında bekleyene oranla iki kat daha çabuk deşarj olur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında motosikletleri güneş altında uzun süreli park etmek aküye zarar verecektir. Okumaya devam et “Akü Bakımı Nasıl Yapılır ?”

Ruhsat alımlarında emniyet dönemi bitiyor

İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, polisin, basın, siyasi parti ve sendikalara ilişkin bazı görevlerinin başka kurumlara devredilmesinin yolunu açan yeni bir çalışma başlattı. Buna göre ruhsatlar eğer araç sıfır ise satın alındığı bayiden, ikinci el araç alınıyorsa satışın yapıldığı noterden verilecek.Uygulamanın hayata geçmesiyle vatandaşlar taşıt ruhsatı için emniyete başvurmayacak.

EMNİYET Genel Müdürlüğü yeni düzenlemeyle Araba alım satış işlemleri de sadece noterler üzerinden gerçekleştirilecek. . Ruhsatların İçişleri Bakanlığı’ndan alınması öngörülüyor. Tüm bu düzenlemeler Meclis’in açılmasıyla birlikte çıkartılacak yasal düzenlemelerle hayata geçecek.

Motosiklet kazaları neden artıyor ?

Türkiye’de özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte motosiklet kazalarında ciddi bir artış meydana geldi. Çoğunlukla ölümle sonuçlanan kazalarda gözler, yoğun trafik nedeniyle İstanbul’a çevrildi. Bayram arifesinde İstanbul Kuruçeşme’de 24 yaşındaki motosiklet sürücüsü Can Zarb’ın can vermesi hafızalara kazındı. Peki bu kazalar neden meydana geliyor? Motosiklet kullanmayı mı bilmiyoruz yoksa alınan önlemler yetersiz mi kalıyor? Uzmanlara sorduk. İşte cevaplar; DEVAMI >>>

Okumaya devam et “Motosiklet kazaları neden artıyor ?”