Çalınan motosiklet ve hırsızların izini sürerek yaptığımız şok baskın ve sonrası…

Yazıyı paylaşan arkadaşlarımıza geçmiş olsun. 7 Tepe motosiklet Kulübü

Günaydın Beyler,

Cumartesi gecesini sabahlayarak geçirdik desek yeridir. 5 kişilik bir gruptuk, önce riva vira ya uğradık.Parti on numara beş yıldız,keşke çadır hayalimi gerçekleştirebilseydim ama malum hatun yan çizdi her neyse biraz yedik içtikten sonra hadi Bebeğe oradan da Ortaköye geçelim dedik. Grupta bir arkadaşımızın son gecesi idi ertesi gün eğitim amaçlı yurt dışına çıkacaktı hadi sana İstanbul’u gezdirelim dedik.Demez olaydık

Sahil trafiği adeta Bebeğe yaklaştığımızın sinyallerini veriyordu bambaşka bir yerdeydik sanki eğlence mekanları, müzik, kalabalık,lüks, yiyen, içen ve eğlenenler… Motosikletlerimizi parkın girişine başka motosikletlerin yanına çektik.Büfe var orada belki bilirsiniz…

Bir tane de motosikletli trafik polisi görevini icra etmeye çalışıyordu.

Ohhhh içimiz rahat parkı turladık ve hep beraber waffle yemeye gittik. Yarım saate geçmedi döndük ama arkadaşımız motosikletinin yerinde olmadığını fark etti. O an seni mi siz mi sakladınız, kafa mı yapıyorsunuz derken işin gerçeğini anladık; motosikleti çalınmıştı!Bir Yamaha WR125X. Özellikle direksiyon kilidinin bozuk olması ve motosikletin hafifliği onu av durumuna düşürmüştü.

Hemen yanı başımızda ki polise bilgi verdim, memur şaşkın vaziyette;”nasıl olur ya, ben buradayım, olur mu öyle şey” diye vızıldanıyordu.
Marka, model ve plaka bilgisi aldıktan sonra anons geçti ve bizim Kuruçeşme karakoluna gidip şikayetçi olamamız gerektiğini söyledi anca çalıntı bilgisi sisteme öyle geçermiş ve bir çevirmede yakalanma şansı olurmuş.

Peki biz ne yapalım filan derken Polis sizde dağılın arayın çok uzağa gitmiş olamazlar dedi. Ben Baltalimanı istikametine, diğerleri Ortaköye ve başka yerlere dağıldık. Emirgan’a kadar gittim ama ne düşünceler ve üzüntü ile. Arkadaşımızın eli – ayağı, tek yatırımı motosikleti idi. Ne yapardı, nasıl alabilirdi tekrar diye düşünerek parka geri döndüm. Tekrar toplandık ama elde tutulur bilgi yoktu. Bahadırda (madur) karakola gitmişti o arada.Sonra bir arkadaşımıza birisi; Ortaköye doğru birileri bir motosiklet ile uğraşıyordu vs demiş.Bir arkadaşım ve ben bu haber üzerine tekrar çıktık Ortaköy istikametine ama bu sefer sahilden yukarı Etiler- Ulus istikametine çıkıp ara sokaklara dalalım dedik. Bir sokağı fark etmeden pas geçtik ama ikincisinde durduk. Dönelim, öncekinden girelim vs derken buradan çıkalım diğerinde tekrar aşağı ineriz dedik. Okumaya devam et “Çalınan motosiklet ve hırsızların izini sürerek yaptığımız şok baskın ve sonrası…”

Motosiklet kazalarının 4’te 3’ü diğer araçlar yüzünden oluyor

Umut Oğuz; “Motosiklet asla sıradan bir şey olamaz. Ben hayatım boyunca sıradan olan hiçbir şeyi sevmedim. Herkes motosiklet kullanamaz.10 insana sorun, 9’u motosiklete “Aman!” der. İşte beni oradaki 1 insan ilgilendiriyor!”

 

Sanat ve televizyon dünyasından motor tutkunu isimleri ağırladığımız sayfalarımızın konuğu bu ay Adanalı ve Yalancı Romantik dizilerinden tanıdığımız oyuncu, Umut Oğuz. Güneşli, hafif rüzgarlı ama sıcak bir yaz günü röportajı gerçekleştirmek üzere sözleşmiştik. Umut Oğuz, beyaz Suzuki’si ve tam koruma kıyafetleri içinde belirmişti buluşma mekanında. Umut’un enerjisine diyecek yoktu ve daha ilk andan belliydi zaten ne kadar keyifli bir röportaj olacağı.

Okumaya devam et “Motosiklet kazalarının 4’te 3’ü diğer araçlar yüzünden oluyor”

Özel hastanenin müdürü motosiklet kazasında öldü

Ruh sağlığı hastalıklarının tedavisinde Türkiye’nin önde gelen hastanelerinden biri olan Özel Fransız Lape Hastanesi’nin Genel Müdürü Cafer Tayyar Selçuk, motosikletiyle geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, 55 yaşındaki Selçuk, dün akşam saat 21.30 sıralarında hastaneden çıkarak, Kadıköy Yakası’ndaki evine gitmek üzere motosikletiyle yola çıktı. Cafer Tayyar Selçuk, Mecidiyeköy‘den geçtiği sırada, kaldırımın kenarında duran bir taksinin sol arka kapısı müşteri tarafından aniden açıldı. Selçuk’un kullandığı motosiklet de kapıya çarparak yola savruldu. Kazada yaralanan Selçuk, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Taksi sürücüsünün ise kazadan sonra kaçtığı öğrenildi.

İstanbul’da hız limiti değişti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Sekreter Dr. Hayri Baraçlı’nın Başkanlığı’nda yaptığı toplantıda aldığı kararla şehir içi yollarda hız limitlerini ulaşım şartlarına göre yeniden ayarladı.

Karar yol kesimlerinin fiziki şartları, geometrik standartları ve yol üst yapısı kullanım özellikleri yerinde yapılan incelemeler neticesinde, bazı yol kesimlerinde uygulanan araç azami hızlarının artırılmasına karar verildi.

UKOME’nin aldığı karar gereğince hız limitleri yeniden ayarlanan yollar şöyle:

 Azami hız limiti 50 km/s’ten 70 km/s’e yükselen yollar: Okumaya devam et “İstanbul’da hız limiti değişti”

2. el motosiklet alırken kaza geçmişini öğrenmenin yolu

2. el araç alıp satarken en önemli unsurlardan birisi “Güven”! Satışın gerçekleşmesi için bazen satıcı tarafı araçların başından geçen kazalar saklanabiliyor. Hatta pert araçları toplayıp tamir ettikten sonra “Hatasız” ibaresiyle satışa çıkarmak ülkemizde en çok para kazandıran sektörlerden biri haline geldi. Fakat “pertçi” olarak tabir edilen büyük kazalı araçları toplayıp satan bu kişilerden alınan araçlar sigorta şirketleri tarafından sigortalanmadığı yahut çok yüksek meblalara sigortalandığı gibi durumun açığa çıkmasıyla aracın değeri epeyce aşağılara düşüyor.

Sadede Gelelim: Tramer Sorgusu
Motorlu araçların gerçekleştirdiği kazalar sigorta şirketleri tarafından kayda alınıyor. Daha önce sadece sigorta şirketlerinin görebildiği bu kayıtlara artık vatandaşlar olarak bizler de ulaşabiliyoruz. Okumaya devam et “2. el motosiklet alırken kaza geçmişini öğrenmenin yolu”

Vizesiz Gidebileceğiniz En Cazip 13 Ülke

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler son yıllarda dış politikada önemli adımların atılması ile birlikte sayıca artıyor, ancak yine de vizesiz gidilebilen ülkeler sayısı hala yeterli değil. Zira, hala bir çok ülke tarafından uygulanan Türkiye vize uygulamaları vatandaşı sıkıntıya sokuyor.

Vize almak için gerekli evrakların toparlanması ve yapılan masraflar, daha seyahate çıkmadan vatandaşın canını sıkmaya yetiyor. Üzerine dünyanın en pahalı pasaportuna yapılan masraflar ile yurtdışı çıkış harcı bunun tuzu biberi olmaya yetiyor. Ülkeler ile ikili ilişkileri ve dostluğu pekiştirecek politikalarla, vizesiz Avrupa ve vizesiz dünya yolunda sağlam adımlarla ilerleme kaydedileceğini umuyoruz.

1. Burnumuzun dibinde muazzam bir tarih: Rusya

Dünya’nın en büyük siyasi güçlerinden Rusya, matruşkasından, votkasına, Kremlin Sarayı’ndan, edebiyatına, beyaz gecelerine kadar, güzel bir deneyim için sizi çağırıyor.
 

2. Uzak Doğu’nun bize en yakın ülkesi: Tayland

Düşük bütçeli bir seyahat için vazgeçilmezi Tayland, balayı turizminin tercih edilen yerlerinden. Tayland; Phuket doğa harikası plajları ve adalarıyla, kültürüyle davetkar.
 

Okumaya devam et “Vizesiz Gidebileceğiniz En Cazip 13 Ülke”

Honda CBR1800RR!

Amerikalı Cedric Smith Gold Wing’den sıkılınca satıp bir CBR ve bir GSX-R almak yerine motorunu iki yarış motosikleti gücündeki bir hız canavarına dönüştürmüş

Şu Amerikalılar garip insanlar. En azından bizim gibi düşünmedikleri kesin. Hangi motosiklet tutkununa sorarsanız sorun: “La Ferrari mi yoksa Kawasaki mi” dediğinizde cevap %99.9 oranla: “Abi Ferrari’yi alırım, onu satar bir ZX–10 alırım. Üstüne kalanla şu benim evi arabayı yenilerim. Kalanla çocukların okul taksitlerini…” olur. Evet, biraz abartıyoruz tabi ama bizim düşünce tarzımız 3 aşağı 5 yukarı böyle. Aynı soruyu bir Amerikalıya sorduğunda ibre haliyle yine Ferrari tarafında olacaktır ama “Ferrari’yi satar 1 sucuk 3 yumurta alır karnımı doyururum” gibi bir cevap oradan gelmez. Biz yahu orijinalini bozmayayım satarken de kolay olur diye düşünürken o tavana baltayı vurur, arabanın üstünü bile açar -yapanı da görmüşlüğümüz var-…

 

Honda CBR 1000 RR’a Gold Wing’in 1832 cc’lik motorunu monte etmiş gibi görünse de aslında işin içyüzü farklı

 

Amerikalı Cedric Smith’in Honda’nın amiral gemisi Gold Wing’e yaptıklarına Okumaya devam et “Honda CBR1800RR!”