Motosiklet Uzun Yol Tavsiyeleri: Ne Giymeli?

Öncelikle şunu söyleyim yolculuğa çıkmak için hiçbirşeye ihtiyacınız yok! Sadece istemeniz yeterli. Sonrasında yanınıza gerekli dokümanları (pasaport, kimlik, ehliyet, v.b.) ve  kredi kartınızı alıp motosikletinize atlayarak maceraya başlayabilirsiniz. Yok ben öyle çat kapı çıkamam, yolculuk öncesi uzun yol hazırlıklarını da seviyorum diyorsanız, okumaya devam edin. Yaptığım uzun yolculuklardan kendime edindiğim tecrübelerimden notlar aktaramaya çalışacağım.

Zaman dediğinizi duyar gibiyim :) İsterseniz o da oluyor. Belki hemen olmuyor ama zamanla bir şekilde farkında olmadan ortamı ona göre hazırlıyorsunuz. Para işi ne olacak diyebilirsiniz. İnanın isterseniz gezmek için çok büyük paralara ihtiyaç duymuyorsunuz. Gezinizi bir şekilde bütçenize göre ayarlayabiliyorsunuz.

Ne Giymeli? Okumaya devam et “Motosiklet Uzun Yol Tavsiyeleri: Ne Giymeli?”

2015’te trafik cezalarında yapılacak olan zam oranları da belli oldu

Vergi artışları her yıl Vergi Usul Kanunu’na göre yapılıyor. Bu doğrultuda trafik. Trafik kurallarına uymayan sürücüler bu oranlara bağlı olarak ceza ödemek durumunda kalacak. “Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı” yazımızı incelemenizi öneririz.
Kırmızı Işığı Gözden Kaçırmayın!

Kırmızı ışıkta durmayanlar, trafik tescil belgesini almadan trafiğe çıkanlar, ehliyetsiz araç kullananlar, resmi plaka taktırmayanlar ve sürücüleri rahatsız eden, yolda dikkatini dağıtan far taktıranlar artık 172 TL yerine 189 TL ceza ödeyecek.
Alkollü Araç Kullanmayın!

Alkollü olarak araç kullananlar 0.5 promilin üzerinde alkollü şekilde ilk kez trafik polisine yakalandığında 727 TL yerine 800 TL ceza öderken, 2. kez yakalandığında 911 TL yerine 1.003 TL ceza ödeyecek. 3. kez ve daha fazla yakalanmalarda ise ödenecek olan ceza miktarı 1.462 TL yerine 1.609 TL olacak.

Araç Muayene Zamanını Geçirmeyin!

Araç muayenesinin belirli periyodlarla yapılması zorunludur. Muayene süresini geçirenler, 11 yaşın doldurmadan bisiklet kullananlar, 13 yaşını doldurmadan motorsuz taşıt kullananlar, trafik levhalarına uymayanlar, hızın azaltılması gereken yerlerde azaltmayanlar ve araç kullanırken takip mesafesini dikkate almayanlar 80 TL yerine artık 88 TL ödemek durumunda kalacak. Araç muayenesiyle ilgili “Araç Muayenesinde Merak Edilenler” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.
Engelli Araçların Park Yerini İşgal Etmeyin!

Taşıt yolu üzerinde sadece engelli araçların park edilebileceği yerlere engelli olmayan bir aracı park eden sürücü 160 TL yerine 176 TL ödeyecek.
Uyuşturucu madde kullanarak araç sürmenin cezası 3.741 TL’den 4.119 TL’ye yükselecek.

Hız sınırını %10 ve %30 oranında aşanlar 172 TL yerine 189 TL ceza öderken; %30 oranından fazla aşanlar ise 356 TL yerine 392 TL ödeme yapmak durumunda kalacak.
Egzoz Ölçümünü İhmal Etmeyin!

Egzoz ölçümünü ihmal eden motorlu taşıt sahipleri 875 TL yerine 963 TL ceza öderken, egzozu bozuk olduğu için emisyonu fazla olanlar ise 1.755 TL yerine 1.932 TL ödeme yapacak.

Artık online olarak ceza sorgulaması yapmanız mümkün. Detaylı bilgi için “Online Trafik Cezası Sorgulama Kullanım Kılavuzu” yazımızı inceleyebilirsiniz. Trafik cezalarına yakalanmamak için trafik kurallarına uymanın yanı sıra zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmayı da ihmal etmeyin. Trafik sigortası yaptırmamanın cezası da hem para ödemesi hem de aracın bağlanması şekilde olacaktır. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten sadece 2 dakikada trafik poliçesi sorgulaması yapmanız yeterlidir. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın sigortanızı 7/24 telefonda yaptırın.

Çalıntı Motosiklet 5 Günde Bulundu, Sahibine 6 Ay Sonra Haber Verildi

Güngören’de, bir şantiyenin önünden çalınan motosiklet 5 gün sonra bulundu. Otoparka çekilen motosikletin sahibine hırsızlık olayından 6 ay sonra bilgi verildi. Motosiklet sahibi ise kendisine ulaşanın polis değil, otopark görevlisi olduğunu söyledi.

Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde bulunan bir inşaat şantiyesinde çalışan Murat Ezen’in motosikleti geçtiğimiz Haziran ayında çalındı. Durumu emniyete bildiren Ezen, emniyetten gelecek haberi bekledi. Geçtiğimiz gün bir otopark görevlisini kendisini aradığını anlatan Ezen, motosikletinin bulunmasını şöyle anlattı: “Hırsızlıktan 5 gün sonra motosikletim Zeytinburnu’nda bulunup bir otoparka çekilmiş. Ancak aradan 6 ay geçmesine rağmen bana hiçbir bilgi verilmedi. Bu sürede birkaç kez emniyete gittim ancak herhangi bir gelişme olmadığını söylediler. Geçtiğimiz gün ise Zeytinburnu’nda bir otoparkta görev yaptığını söyleyen bir kişi aradı. Motosikletimin bulunduğunu ve yaklaşık 6 aydır otoparkta olduğunu söyledi. Beni arayan kişi çekici aracının sürücüsüymüş. Bunu normal şartlarda bir polisin yapması gerekir. Otoparka gittiğimde motosikleti harap bir şekilde buldum. Motosikletin otoparka götürüldüğü sırada hazırlanan tutanakta bulunma tarihi olarak ise 17 Haziran olduğunu gördüm.”

Yaklaşık olarak bin lira otopark ücreti ödeyip emniyetteki işlemlerin ardından motosikletini teslim alan Ezen, “Emniyete gittiğimde, motosikletimin çalındıktan 5 gün bulunduğunu ama bana 6 ay sonra polisin değil otopark görevlisinin ulaştığını söyledim. Bana ‘Böyle şeyler olabilir. Sonuçta motosiklet gözden kaçmış olabilir.’ şeklinde cevap aldım.” diye konuştu.

Kaynak:Cihan Haber Ajansı