Motosiklet satarken bu tuzağa düşmeyin

İSTANBUL Ataşehir’de satılık motosiklet ilanlarını takip ederek müşteriymiş gibi gidip deneyeceğini söyleyerek çalan Can K.(29) polisin dikkati sayesinde yakalandı. Son çaldığı motosikleti evinin önünü park eden Can K., aracı fark eden polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Şüphelinin motosikletleri çaldıktan sonra sahiplerini arayarak 1000 lira karşılığında geri vermeyi vaat ettiği, ancak bazı olaylarda parayı almasına rağmen motosikletleri iade etmediği öğrenildi.
Motosiklet satarken bu tuzağa düşmeyin

 

Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler Ataşehir’de park edilmiş plakasız bir motosiklet görerek araştırma başlattı. Sokakta yapılan soruşturmada motosikleti kullanan kişinin evi tespit edildi. Eve giren polis ekipleri Can K. adlı kişiyi gözaltına aldı. Şüphelinin yapılan sorgusunda son bir ay içinde 4 motosiklet çaldığı tespit edildi.

MÜŞTERİ GİBİ GELİP ÇALMIŞ

Oto hırsızlık Büro Amirliği tarafından yapılan soruşturmada şüphelinin satılık ilanı verilen pahalı motosikletleri takip ederek sahipleriyle irtibata geçtiği, sözde bir bakmak için motosikletin yanına gittiği öğrenildi. Şüphelinin müşteri gibi davranarak önce motosikleti incelediği, fiyatta anlaştıktan sonra karar vermek için son bir deneme yapmak için kontak anahtarını aldığı tespit edildi. Motosikleti çalıştıran şüphelinin sahibinin önünde motosikleti çalarak kaçtığı belirtildi.

ÇALDIĞI MOTOSİKLETLERİN SAHİPLERİNDEN BİR DE 1000 LİRA ALMIŞ

Polis soruşturmasında şüphelinin hırsızlıktan sonra motosiklet sahibini telefonla aradığı ve 1000 lira karşılığında geri vermeyi vaat ettiği ortaya çıktı. Ancak iki olayda istediği 1000 lirayı da alan şüphelinin yine de motosikletleri geri vermediği belirtildi. Poliste yapılan sorgusunda suçlamaları kabul eden şüpheli adliyeye sevk edildi. Şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak:  Hürriyet

Egzos, çamur ve karla boğuşan sert adamlar

Geçen hafta İstanbul son yılların en soğuk günlerini yaşadı, biliyorsunuz. Yoğun kar neredeyse dört gün boyunca hiç durmadı. Alışveriş merkezleri, caddeler, sokaklar ve restoranlar bomboştu, herkes evine kapandı. Hayatla olan bağlantımızı her anlamda ‘sıcak’ tutan bir meslek grubu vardı ki haklarını ödeyemeyiz. Sayelerinde ne aç kaldık, ne susuz. Evraklarımız gecikmedi, işlerimiz yürüdü. Onlar şehrin hızlı, asi, gözleri kara, üstleri kirli ama yüreği temiz adamları; kuryelik yapan motorcular

 

BİR MOTO-KURYENİN ANATOMİSİ

* Temel olarak ikiye ayrılıyorlar. Birinci grup, çalıştıkları kurumun yakın çevresine servis yapan restoran, tekel bayii, eczane, market motorcuları. İkinci grupsa İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna defalarca gidip gelen, hatta Tekirdağ, Kocaeli gibi yakın illere de dağıtım yapan kuryeler. Evraktan kıyafete, ilaçtan nakit paraya her şeyi taşıyorlar. Birinci grup scoter tarzı küçük motorlarla servis verirken, diğerleri uzun kilometreye yapmaya uygun 125 CC ile 600 CC arasında motor gücü olan büyük motorlarla yol yapıyor.

* İkinci grup moto-kuryelerin de kendi içlerinde bir ayrışma noktası var: Maaşlılar ve komisyonlular… Maaşlı çalışanlar ayda 1600-2000 TL kazanırken, komisyonlu çalışan moto-kuryelerin kazancı 2000-4000 TL. Çünkü onlar ne kadar çok paket taşırsa, kazançları o kadar çok artıyor. Paraya koşup, para yüzünden hız yaptıkları için en ciddi kazaları da onlar yapıyor. Trafikteki can kayıplarının yüzde 90’ı komisyonlu kuryeler arasında yaşanıyor. 

 * Motorcular arasında ciddi bir dayanışma var. Birbirlerine sahip çıkıyorlar. Avrupa Yakası’nda Zincirlikuyu Köprüaltı, Anadolu’daysa Altunizade Kahvesi buluşma noktaları. Birbirlerine korna çalarak selam veriyorlar. Kırmızı ışıkta ya da trafikte yan yana geldiklerinde sorulan soru fiks: “Bugün ne kadar bahşiş topladın?” ya da komisyonluysa “Kaç lira ciro yaptın?” 

* Birçoğunun mesleğe başlama nedeni motor sevdası. Motor evlat gibi, kadın gibi, ana gibi değerli gözlerinde. Adamlıklarının sembolü adeta. Bu yüzden de motosikletlerine ‘makine’ diye hitap ediyorlar. 

* Paket dağıtırken en çok sitelere gitmeyi seviyorlar. Plazalardan hiç haz etmiyorlar. Asansörlerde sıra beklerken ve güvenliklerden geçerken fazla zaman kaybettiklerini düşünüyorlar. Güvenlikten geçerken neden mi vakit kaybediyorlar? Çünkü bu camiada kolunda ya da bacağında platin olmayan motorcu yok denecek kadar az. X-ray’den geçerken hemen hepsi ötüyor.  

Egzos, çamur ve karla boğuşan sert adamlar Okumaya devam et “Egzos, çamur ve karla boğuşan sert adamlar”

İstanbul’da köprü geçiş ücretleri artırıldı

İstanbul’daki boğaz köprülerinde geçiş üçretleri artırıldı. Buna göre otomobil geçiş ücreti 7 lira oldu.

motosiklet-suruculeri-kopru-gecis-ucreti-ni-7324852_421_m

Karayolları Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, otoyol ve boğaz köprülerinin geçiş ücretlerinin 1 Ocak 2017 saat 00.00’dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendiği belirtildi.

Okumaya devam et “İstanbul’da köprü geçiş ücretleri artırıldı”