Araç muayenesine ‘ağır kusur’ düzenlemesi: Plakada yeni standart belirlendi

Araç muayenesinde plakaya dair yeni düzenlemeler yapıldı.

 

AA’nın haberine göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, 3 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere araç muayenesine dair değişiklik yaptı.

Rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold (kalın), italik veya kapatma şeklinde olması ‘ağır kusur’ kapsamına alındı.

Düzenlemeyle 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar da TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyecek.

Plaka düzenlemesiyle HGS’de yanlış ceza yazılmasının da önüne geçilmesi planlanıyor.

31 lira ödenecek

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, standart dışı plakaların otoyol ve köprülerde görüntüleme cihazları tarafından okunamadığını söyledi.

Apaydın, plakasını değiştirmek isteyenlerin önce trafik şube müdürlüklerine başvurarak form doldurmaları gerektiğini belirterek, plakaların, belgeyle birlikte il ve ilçelerde TŞOF ile kayıt tescil bürolarına gelinerek 31 lira karşılığında, yaklaşık 10 dakikada değiştirilebileceğini söyledi.

MOTOSİKLET EĞİTİM FESTİVALİ BAŞLIYOR. 4 Haziran 2017 Pazar İstanbul

 
 

4 Haziran 2017 Pazar günü 11:00 – 21:00 saatleri arasında Türkiye Motosiklet Platformu ve İstanbul Polis Derneği İşbirliği ile Dumlupınar Mah. D-100 karayolu No:98 Göztepe Kadıköy istanbul adresinde yapılacak olan motosiklet eğitim festivaline davetlisiniz !

Türkiye Motosiklet Platformu’nun eğitime dikkat çekmek ve motosiklet farkındalığını arttırmak amaçlı gerçekleştirdiği bu organizasyona Sektörün önde gelen tüm markaları ve T.M.P üyesi 86 kulübü ve tüm ferdi katılımcılar davetlidir.

Bu etkinliğie katılım tamamen ücretsizdir.

⦁ Trafiğe kapalı 33.000 m2 asfalt alan
⦁ Ücretsiz teori ve uygulama eğitimleri
⦁ Sektörün önde gelen markalarının katılımı
⦁ Test sürüşleri
⦁ Motosiklet Kulüpleri
⦁ 2. el Motosiklet pazarı
⦁ Motosiklet ürünleri satışı
⦁ Sürücü kursları
⦁ Sigorta firmaları
⦁ Ekspertiz
⦁ Canlı Müzik
⦁ Ücretsiz mangal ve içecek ikramı ( İftar Saati )
⦁ Binlerce katılımcı
⦁ Çekilişle onlarca hediye

*Katılımcı firma, kurum ve kulüplerin alandaki stand kurulumları kendi sorumluluklarında olacaktır. Eğitim alanları için 40mt x 100 mt 4 adet alan ayrılacaktır. Katılım bildiren kurum sıralamasına göre bu dört eğitim alanı ayrılacaktır.

Kulüplerin stand ya da şemsiyelerini getirmeleri önemle rica olunur.

  • Ücretsiz Giriş

19 Mayıs’ta İstanbul’da kapalı yollar

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında İstanbul’da düzenlenecek bisiklet yarışları nedeniyle, sporcuların geçeceği güzergahlar trafiğe kapatılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenecek 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında Tarihi Yarımada’da gerçekleştirilecek bisiklet yarışı nedeniyle ilçeyi çevreleyen tüm yollar kapalı olacak.

İBB’nin İstanbul’daki yol durumunu gösteren haritası İBB Trafik’te yapılan duyuruda şu bilgilendirme mesajı yayınladı;

19-mayis-bisiklet-turu

 

MOTOSİKLET KAZASINA YOL AÇAN GİZLİ TEHLİKELER!

Trafik yoğunluğunun  fazla olduğu ve trafik akışının  hızlı  seyrettiği yollarda araç kullanan bir çok sürücü, maalesef  sağ şeridi kullanan motosiklet sürücülerini  bekleyen  gizli tehlikelerden habersiz… 

 

 

Sağ şerit ne kadar güvenli?

Trafik yoğunluğunun  fazla olduğu ve trafik  akışının  hızlı  seyrettiği yollarda araç kullanan bir çok sürücü, maalesef  sağ şeridi kullanan motosiklet sürücülerini  bekleyen  gizli tehlikelerden habersiz… Özellikle mayıs ve eylül ayları arasında,  yol ve refüjlerde bulunan ağaç ve mevsimlik çiçeklerin ekili olduğu alanların sulanması sonucu yola akan suların oluşturduğu birikintiler, sağ şeritte yol alan motosiklet kullanıcılarını tehlikeye atıyor. Yollarda su birikintisine  yol açan bir diğer gizli tehlike de yol kenarlarında yer alan direklere asılan saksılarda yetiştirilen çiçekler ve beton duvarların  üzerini bitkiler ile kaplamak sureti ile yapılan dikey yeşil bahçeler…Bu projeler, her ne kadar yaşam alanlarını estetik bir forma kavuşturarak görüntüyü güzelleştirme ve kentsel dokuyu iyileştirme amacı ile hayata geçirilse de, sulama sonrası bitkilerden süzülen suların oluşturduğu birikintiler, iki tekerli araçların kaymasına yol açarak ölümcül kazalara  davetiye çıkarıyor. 

Okumaya devam et “MOTOSİKLET KAZASINA YOL AÇAN GİZLİ TEHLİKELER!”

Otoyollarda yeni dönem 1 Temmuz’da başlayacak

Emniyet Genel Müdürlüğünce, otoyollarda ortalama hız tespit sisteminin 1 Temmuz’dan itibaren devreye gireceği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Medya Halkla İlişkiler ve Protokol Daire Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Emniyet ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, temmuz ayı itibarıyla otoyollarda araçların seyri sırasında ortalama hızları tespit edilecek ve ihlali bulunanlara ceza uygulanacak.

Protokol kapsamında, araçların otoyola giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasında kat ettiği mesafe ve süre bilgilerinden araçların ortalama hızlarının tespit edilerek, yasada belirtilen hız limitlerini aşan araçların tescil plakalarına Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca trafik cezası kesilecek.

Türkiye genelinde 1 Temmuz’dan itibaren uygulanacak sistemle, sürücülerin otoyollarda kullandıkları araç sınıflarına tanınan hız limitleri üzerinde araç kullanmaları ve bu nedenle gerçekleşen kazaların sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek, egzoz emisyonlarının doğaya verdiği zararı en aza indirmek, aşırı hıza bağlı yüksek yakıt sarfiyatının ithalat üzerindeki yükünü hafifletmek amaçlanıyor.

Sistem, Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında eş zamanlı olarak 1 Temmuz’dan itibaren başlayacak.

Kaynak: Milliyet