Hızımızı artırın!

Türkiye’de motosiklet kullanıcıları, hız limitlerinin otomobil ile aynı olması için TBMM Komisyonu’nu dilekçe yağmuruna tuttu.

Motosiklet tutkunları kendileri için belirlenen hız limitlerinin düşük olmasının kaza için risk oluşturduğunu öne sürdü. TBMM’ye gönderilen bir çok imzacının bulunduğu dilekçede şu görüşlere yer verildi:

“Güncel Karayolları hız limitlerinde şehir içi yollarda otomobillere ve motosikletlere uygulanan limitlerde fark yoktur ve 50 kilometredir. Bununla birlikte örneğin ismi ‘şehirlerarası bölünmüş yol’ olarak geçen yollarımızda otomobillere uygulanan 110 kilometrelik hız sınırına karşın motosiklet hız sınırı 90 kilometredir. Uzun senelerdir var olan bu limit, ülkemizde hızla artan araç sayısı ve yoğunlaşan araç trafiği sebebiyle düşünülenin aksine motosiklet sürücüleri için tehlike arz eder olmuştur. Akan trafikte 110 kilometre hız limitinde seyir halinde olan otomobillerle birlikte 90 kilometre hızla seyretmek zorunda olan bir motosiklet, maalesef sürekli olarak baskı ve şerit ihlalleri, şoför tacizi altında kalmaktadır.”

Avrupa örneği

Dilekçede ayrıca “Avrupa ülkelerinin tamamına yakını ve dünyanın pek çok gelişmiş ülkesi bu limit farklılıklarını ya hiç uygulamamış ya da artık vazgeçmişlerdir” denildi. Kazaların ve ölümlerin önüne geçmek için gereken bir diğer önemli hususun, motosiklet ehliyeti verilirken daha titiz olunması; kaskın yanında motosiklet için geliştirilmiş özel ceket, pantolon, ayakkabıların yasalar tarafından motosiklet sürüşünde zorunlu kılınması olduğu ifade edildi.

 

Motosikletler için yeni hız limitleri yeni yasalara göre şu şekilde değiştirildi. 1 ekim 2010 tarihi ile resmi gazere de motosiklet hiz limitleriyayınlanmasıyla birlikte yeni yönetmelik yürürlüğe girdi. Şehirlerarası çift şeritli yollarda motosiklet için hız limiti 80 km, bölünmüş yolda 90 km ve otobanda 100 km.

Makina olarak tabir edilen racing motorlar için pek uyulabilir yasalar olmadığı açıktır. Gün içinde şehir içi otoyollarda bile araba ve trafik akışı zaman zaman 100 km üstüne çıkmakta iken motosikletler için bu hız limitleri pek tatmin edici olmamıştır.

yeni hız limitleri

Şehirlerarası karayolunu kullanan araçlarda en düşük hız sınırı 15 km/s, otoyollarda ise 40 km/s olarak düzenlendi.

Bir cevap yazın