Motosiklet satın alma ve kullanmanın olmazsa olmazları

Merhaba arkadaşlar;

Her gencin hayali gibi ,bende motor almak için girişimde bulundum ve aldım ancak şunu belirtmeliyimki çok araştırdım, almadan önce sürekli forumları okudum durdum ve arkadaşlarımdan tavsiyeler aldım , parça parça öğrendiğim bu bilgileri benim gibi yeni başlayacak olanlarla paylaşmak istedim,öncelikle şunu belirtmeliyimki, 1993 yılından bu yana araba kullanıyorum ve iyi bisiklete binerim (hareket bmx) bunların benim için avantaj olduğunu düşünüyorum.

Gelelim başlıklara

Motosiklet satın alırken;

1. Öncelikle aldığım tavsiyelerin en önemlisi yeni başlayanların küçük cc motorla başlamaları bu önemli, emeklemeden koşmayalım değilmi ?

2. Asla çin marka motor alma başınız ağrımasın,keyfiniz bir anda çileye dönüşmesin.

3. 2.el veya sıfır motor alırken mutlaka emsallerinin fiyatlarında bakınız,kazıklanmamak için.

4. Mümkünse kışın motor almaya çalışın ,kışın alcağınız motorun fiyatı yazın sezon açıldığından dolayı aynı olmayacaktır ( bu benim fikrim

5.Satın almaya giderken mutlaka bu işlerden anlayan bir arkadaşınızla gidin ,eğer yoksa satın alacağınız semtte bir tamirci bulun ve durumu anlatın,ufak bir çay çorba parasına size yardımcı olacaktır.

6. Satın almadan önce tüm belgelerinin eksiksiz olup olmadığına bakın,ceza veya vergiye bakmanıza gerek yok zaten bu noter satışında otomatik olarak çıkıyor.

7. Mutlaka korumalı giysiler alın Kask,Pantolon,ve ceket bunlara da bütçe ayırın hemde sağlam bir bütçe,hayatınız hiç bir şeyden değerli değildir.
AİLENİZİ ÜZMEYE HAKKINIZ YOK

Motorunuzu satın aldınız, gelelim motor kullanırken dkkat etmeniz gereken kurallara

Motor kullanırken;

1.Alkollü,uykusuz,ve asla ve asla dikkatsiz motor kullanmayın,ve aşırı süratten kaçının.

2.Korumalı giysilerinizi mutlaka giyin kasksız veya normal giysilerle sakın kullanmayın.

3.Unutmayın trafikde sizden başklarıda var onlara öncelik tanıyın ,boşverin sizi geçsinler hırs yapıp geçmeye uraşmayın.

4.Sağ şeritte giderken tali yollara yani gittiğiniz yöne katılan tüm yollara sanki her an bir araç çıkcakmış gibi temkinli yaklaşın bir araçın durduğunu dahi görseniz bekleyin çıksın ,sonuçda onun kaportası var sizde o yok

5.Bir aracın önüne geçeceğiniz veya dönüşlerinizde mutlaka sinyal verin,psikolojik olarak bu verdiğiniz sinyal arkanızdakilerin yavaşlamasını sağlar ve dikkatini arttırır.

6.Gündüz ve gece mutlaka farlarınızı yakın çok faydası vardır,sizi görünür kılar

7.Aynalarınız mutlaka kullanın,özellikle siz direk giderken solunuzdan gelip sağınızdaki bir yola aniden kıran bir sürücü sizin kaza yapmanıza neden olabilir,sağ çıkışlara yaklaşırken aynalarınız mutlaka kontrol edin ve hemen orta şerite geçerek sağ şeridi boşaltın.

8.Panik kazanın habercisidir soğukkanlı olun sağınızdan yada solunuzdan son sürat geçen bir araca her zaman hazırlıklı olun.

9.Açılan kapılara karşı dikkatli olun,örneğin sağda park etmiş aracın içinden aniden bir sürücü çıkabilir.

10.Özellikle şehir içinde yayalar çok dikkatsiz ve umursamaz olabiliyorlar ve gözünüzün içine baka baka önünüze atlayabiliyorlar,temkinli olun

11.Yağışlı havalarda süratinizi yarı yarıya düşürün ve yakın takipten kaçının,ilk yağan yağmur çok tehlikelidir,yoldaki tüm mazot ve yağ döküntülerini asfaltın üzerine çıkarır ve bu sizin kayıp düşmenize neden olabilir,mümkünse yağmurun biraz yağmasını ve yolun yıkanmasını bekleyin.

12.Sert rüzgarlara karşı hazırlıklı olun ,sert rüzgarlar genelde köprü ve viyadüklerde,iki bina arasından ve tünel çıkışlarında oldukça etkili oluyor.

13.Son olarak motorunuzu bakımlarını aksatmayın lastik basınçları,diş kalınlığı gibi ayrıca frenlerinizi çalışır ve ışıklarınızın yandığından emin olun.

Herkese kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

Bir cevap yazın