Trafik Sigortası Tavan Fiyat Farkı Geri Alma 2017

Vatandaşın uzun süredir beklediği trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması 1 Nisan 2017 itibari ile başladı. Geçtiğimiz aylarda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konu ile ilgili çalışmalar yapıldığını söylemişti. Geçtiğimiz yıllarda sigorta poliçelerindeki artış trafiğe çıkan sigortasız araç sayısını da artırmıştı. Tepkili olan vatandaş ise trafik sigortası yapmaktan kaçınır hale gelmişti. Trafik sigortası 2017 tavan fiyatları haberimizde.

 Araç sahiplerinin merakla beklediği trafik sigortası tavan fiyatı belli oldu. Trafik sigortasındaki tavan fiyat uygulaması ile sigortasız araç sayısının azalması sağlanacak. Sigorta şirketleri verilen tavan fiyatın üzerinde fiyat talep edemeyecek ve fazla olan tutarı araç sahibine ödemekle yükümlü olacaktı. Buna göre Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığınca, sigorta sektörü lehine atılan bütün iyi niyetli adımlara rağmen, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi nedeniyle tavan fiyat uygulanması kararı aldıklarını açıklamıştı. Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar.

TRAFİK SİGORTASI TAVAN FİYAT NE KADAR ?

Trafik sigortasındaki tavan fiyat uygulaması ile sigortasız araç sayısının azalması sağlanacak. Sigorta şirketleri verilen tavan fiyatın üzerinde fiyat talep edemeyecek ve fazla olan tutarı araç sahibine ödemekle yükümlü olacaktı.

1 Nisan ile yürürlüğe giren torba yasa ile beraber trafik sigorta tavan fiyatı da henüz belirlenmedi. Belirlenen tavan fiyatının üzerinde poliçe ödemek zorunda kalanlar da fazla primi sigorta şirketlerinden talep edebilecek.  İadeler ise 1 Temmuz itibari ödenmeye başlayacak. 1 Temmız itibari ile sigorta şirketlerinin özel intenet sitelerinden ve Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) intenet sitesinden hak sahiplerine duyurulmak suretiyle bilgilendirme yapılacak.

FİYAT TEKLİFLERİ NEDEN FARKLI?

Trafik sigortasında prim teklifi almak için sbm.org.tr üzerinden iki farklı araç için yaptığımız sorgulama bazı şirketler arasında 4 katı fiyat farkı ortaya çıktı. Uzmanlar aradaki bu uçurumun en önemli nedenini “Bu durum, bazı şirketlerin zorunlu trafik sigortası yerine kasko, yangın veya nakliye branşlarında büyümek istemesinden kaynaklanabilir” şeklinde açıkladılar. İki araç arasındaki fiyat farkının en önemli nedenlerine gelince uzmanlar bu konuda da birçok kritere dikkat çekiyor. Bunlardan biri aynı model ve yıldaki araçlara aynı sigorta şirketi farklı poliçe bedeli kesebilir. Bunun sebebi kişinin bulunduğu basamakla ilgili. Son üç yılda hiç kaza yapmamış 7. basamakta olan biri ile son bir yılda üç kez kaza yapmış 1. basamaktaki bir kişinin zorunlu trafik sigortası bedeli aynı olmaz. Ayrıca kazalarda ortaya çıkan hasarlar da fiyatlarda belirleyici oluyor. Bir diğer neden ise aracın bulunduğu bölgenin riskiyle alakalı. Şayet araç şiddet ve terörün olmadığı bir il veya ilçedeyse primi daha düşük. Tam tersi durumda prim yükseliyor. 

ZORUNLU TRAFİK SİGORTA SORGULAMA ADRESİ NE?

Yeni sistem bu ay yani Eylül sonu itibarıyla başlıyor. Poliçe yenilemelerinizi artık internet sitesine girerek kendiniz yapabileceksiniz. Bunun için TC numarası ile araç plakası sorgulaması yapılması yeterli olacak.
Zorunlu trafik sigortası poliçe yenilemeleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesinden yapılacak. Sigorta sorgulaması yapacağınız internet adresi de şöyle : www.sbm.org.tr

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NEDİR?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamazlar.

Bir cevap yazın